Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejne spotkanie w ramach projektu "Poznaj i zrozum ryzyko"

Data publikacji 25.03.2015

Ponad 70 uczniów z Zespołu Szkół im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Karczewie wzięło udział w spotkaniu zorganizowanym przez policjantów z wydziału ruchu drogowego i służbę więzienną w ramach projektu „Poznaj i zrozum ryzyko”. Jednym z uczestników była Marta, kobieta obywająca karę pozbawienia wolności za spowodowanie wypadku w którym zginęły 2 osoby.

Wczoraj w Zespole Szkół im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Karczewie odbyło się spotkanie w ramach  projektu zintegrowanych działań edukacyjno-profilaktycznych pn. „Poznaj i zrozum ryzyko". Służba Więzienna i Policja przygotowały program o odpowiedzialności, ochronie i zachowaniu uczestników ruchu drogowego”. W spotkaniu zorganizowanemu dzięki pomocy Dyrekcji i nauczycieli, uczestniczyli naczelnik wydziału ruchu drogowego w Otwocku podinsp. Anna Dydek, porucznik Renata Izdebska- z-ca kierownika działu penitencjarnego z Zakładu Karnego Warszawa- Grochów, komisarz Jarosław Sawicki oraz odbywająca karę 4, 5 roku pozbawienia wolności Marta, która do zakładu karnego trafiła po tym, jak prowadząc samochód pod wpływem amfetaminy spowodowała wypadek w którym zginęły dwie osoby.

Podczas zajęć omówiono m.in.: przyczyny wypadków drogowych, najczęściej lekceważone przepisy ruchu drogowego, konsekwencje ich łamania oraz sytuację społeczno-prawną sprawców wypadków, z uwzględnieniem tych, którzy spowodowali wypadki ze skutkiem śmiertelnym. Materiał filmowy przygotowany w ramach kampanii zawierał świadectwo mężczyzny skazanego za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.

Ożywiona dyskusja oraz liczne pytania zadawane przez uczniów, potwierdziły jedynie konieczność i słuszność tego programu. Doświadczenia o których opowiadała Marta, wywarły na wszystkich ogromne wrażenie, wywołały także dyskusję w której każdy mógł zabrać głos.

Inicjatywa obu służb jest kolejnym krokiem służącym poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie stołecznego garnizonu. Przygotowując i prowadząc te przedsięwzięcia chcemy w ten sposób podnieść świadomość kierujących o odpowiedzialności i skutkach wypadków drogowych.

Według danych Służby Więziennej( dane z listopada 2014 r. )  w jednostkach penitencjarnych przebywało 499 osób skazanych za nieumyślne spowodowanie wypadku, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała (kara pozbawienia wolności do lat 3),  809 osób skazanych za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym (kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8), 5024 skazanych za prowadzenie pojazdu pod wpływem środków odurzających (pozbawienie wolności do lat 2), 5668 osób skazanych i oczekujących na wykonanie kary.

Patronat honorowy nad kampanią objęli: Wojewoda Mazowiecki i Marszałek Województwa Mazowieckiego.

kom. Jarosław Sawicki

Powrót na górę strony