Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany dzięki pomocy systemu AFIS

Data publikacji 03.11.2014

Policjanci z posterunku w Wiązownie zatrzymali 50- letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o dokonanie co najmniej 13 włamań i kradzieży. W dojściu do sprawcy nieodzowną rolę spełnił policyjny system AFIS, dzięki któremu możliwe stało się ustalenie personaliów sprawcy. Przestępstwo, którego dopuścił się mężczyzna zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

Policjanci z posterunku w Wiązownie w ostatnim czasie otrzymywali liczne zgłoszenia o włamaniach do domków letniskowych położonych na terenie gminy. Kradzione było ich wyposażenie takie jak: telewizory, kuchenki, butle gazowe oraz inne cenne przedmioty.

Funkcjonariusze na miejscu tych zdarzeń za każdym razem przeprowadzili szczegółowe oględziny, zabezpieczyli ślady, w tym m.in. ślady linii papilarnych. Następnie sprawdzili za pomocą skanera, czy odciski palców zarejestrowane są w bazie AFIS.  Wówczas okazało się, że linie papilarne należą do 50- letniego mężczyzny.

Został on zatrzymany w centrum Wiązowny. Odpowie on teraz za dokonanie co najmniej 13 kradzieży i włamań. Przestępstwo, którego się dopuścił zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 10.

Czym jest AFIS i do czego służy?

AFIS czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej (z ang. Automated Fingerprint Identification System) służy do gromadzenia i przeszukiwania obrazów linii papilarnych palców rąk i dłoni.
Do najważniejszych zadań AFIS należą:
•   gromadzenie danych daktyloskopijnych osób podlegających rejestracji kryminalnej,
•   gromadzenie danych daktyloskopijnych cudzoziemców podlegających procedurom administracyjnym na podstawie ustawy o cudzoziemcach,
•   gromadzenie obrazów niezidentyfikowanych śladów daktyloskopijnych z miejsc przestępstw
•   weryfikowanie danych daktyloskopijnych osób za pomocą terminali MorphoTouch i Morpho RapID.

W bazach danych AFIS znajduje się obecnie około 3 400 000 kart daktyloskopijnych i około 85 000 N.N. śladów z miejsc przestępstw. Baza kart zawiera odbitki linii papilarnych na kartach daktyloskopijnych pobrane od osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa, natomiast baza śladów zawiera ślady pozostawione  na miejscach przestępstw przez nieznanych sprawców. W systemie AFIS zrealizować można wszystkie możliwe porównania kart daktyloskopijnych i śladów.

js


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.82 MB)

Powrót na górę strony