Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymano 22- latka związanego ze sprawą fałszywych pielęgniarek

Data publikacji 01.09.2014

21 czerwca po wizycie kobiet podszywających się jako pomoc pielęgniarska, z mieszkania starszej kobiety zginęła emerytura, oszczędności i pamiątkowa biżuteria. Policjanci z wydziału kryminalnego w tej sprawie na terenie Warszawy zatrzymali 22- latka, który już usłyszał zarzuty. Z zebranych materiałów wynika, że u fałszywych pielęgniarek pełnił on rolę kierowcy.

W czerwcu tego roku do mieszkania starszej mieszkanki Otwocka, zadzwonił domofon, po którym kobieta wpuściła do swojego mieszkania dwie kobiety, które poinformowały, że przysłał je Narodowy Fundusz Zdrowia i został jej zlecony masaż , które one za chwilę wykonają, polecając jednocześnie by kobieta udała się do sypialni i rozebrała się. Do żadnego masażu nie doszło, natomiast z mieszkania skradziono emeryturę, biżuterię i oszczędności. Łączna suma strat wyniosła ponad 15.000 złotych.

Policjanci z wydziału kryminalnego dzięki przeprowadzonej analizie i działaniom operacyjnym zatrzymali w Warszawie 22- letniego mężczyznę, który jak wykazało prowadzone w tej sprawie postępowanie wraz z dwiema „pielęgniarkami” przyjechał do Otwocka, i w tym przestęczym groni pełnił rolę kierowcy.

Policjanci, nie wykluczają, że zatrzymany może być związany także z innymi podobnymi przestępstwami jakie miały miejsce w ostatnim czasie na terenie powiatu otwockiego. Funkcjonariusze nadal poszukują kobiet, które pod pozorem pomocy pielęgniarskiej dokonały kradzieży.

Policjanci przypominają:

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, należy przestrzegać następujących zasad:

Przed otwarciem drzwi:

  • Spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno – kto to?
  • Jeśli nie znamy odwiedzającego – spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością.
  • W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

W sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast należy zadzwonić na policję
lub zaalarmować otoczenie!

 

 

We wszystkich opisanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej – numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

Przestępstwa dokonywane metodą na tzw. „wnuczka” , „krewnego” czy „administratora”, „pielęgniarkę” to nie wszystkie zagrożenia z jakimi mogą spotkać się osoby starsze. Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych porad, jak postępować w różnych sytuacjach, by nie stać się ofiarą przestępstwa:

  • w przypadku wypłaty gotówki z bankomatu, gdy jesteś sam, upewnij się czy jesteś obserwowany przez podejrzane osoby lub czy w pobliżu nie kręcą się takie osoby;
  • zawsze staraj się zapamiętać numer PIN do swojej karty bankomatowej - jeżeli nie jesteś w stanie zapamiętać numeru PIN, nigdy nie zapisuj go bezpośrednio na karcie bankomatowej, ani w innym widocznym miejscu,
  • staraj się w porze wieczorowej i nocnej nie wybierać z bankomatu zbyt dużych sum;
  • zawsze upewnij się, czy po wyjściu z banku za Tobą nikt nie podąża;
  • nie noś ze sobą więcej gotówki, niż będziesz potrzebował w najbliższym czasie;
  • wystrzegaj się osób nawiązujących z Tobą kontakt np. na poczcie, w sklepie, przychodni, na ulicy;
  • będąc w domu zamykaj drzwi wejściowe;
  • kiedy jesteś sam w domu nie wpuszczaj do mieszkania osób Tobie nieznanych np. podających się za pracownika opieki społecznej, ZUS, PCK, administracji;
  •  jeśli musicie kogoś wpuścić do mieszkania, nie zostawiajcie go ani na chwilę samego, poproś tę osobę, aby przyszła z gospodarzem domu lub znanym Ci sąsiadem, do którego masz zaufanie;
  • nie przeprowadzaj żadnych transakcji z inkasentami lub akwizytorami;
  • nie przechowuj w domu dużych kwot pieniędzy;
  • nie informuj nikogo, kiedy otrzymujesz emeryturę lub rentę;
  • unikaj w porze wieczorowo-nocnej miejsc mało oświetlonych i uczęszczanych.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub uzasadnionych podejrzeń, że możemy stać się ofiarą przestępcy należy bezzwłocznie skontaktować się z Policją tel.997 lub 112!

 

js


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 13.23 MB)

Powrót na górę strony