Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne żniwa

Data publikacji 28.07.2014

Rolnicy rozpoczynają już żniwa. Statystyka dotycząca wypadków podczas tego okresu cały jest bardzo wysoka. Utrata nogi czy ręki, a nawet śmierć dziecka to niestety nadal zbyt częste wypadki podczas prac w polu czy gospodarstwie. Powodem niechlubnej statystyki jest m.in. brak wyobraźni dorosłych. Dlatego też otwoccy policjanci apelują do wszystkich „żniwiarzy” o rozsądek i rozwagę podczas zbierania płodów rolnych.

 

Kampania żniwna, to czas nasilenia częstotliwości wypadków a statystyka wyrażana w liczbach wypadków przy pracy rolniczej jest nie tylko smutna, ale i alarmująca. Jak wynika z danych Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, średnio w ciągu każdego roku w całym kraju zgłaszanych jest około 60 tyś wypadków przy pracy rolniczej w tym ok. 300 wypadków śmiertelnych. Każdego roku wypadkom ulega ponad 1400 dzieci, które pomagają rodzicom w pracy lub bez opieki przebywają w miejscach niebezpiecznych w pobliżu wykonywanych prac. Nie jest to pełny bilans strat, ponieważ dane dotyczą tylko wypadków rolników ubezpieczonych w KRUS, czyli około 40 % osób prowadzących gospodarstwa rolne. Tragizm wypadków w rolnictwie polega też na tym, że sprawcami wypadków są członkowie rodziny lub najbliższa rodzina jest świadkiem wypadku. Zdarzały się na przykład wypadki, że ojciec cofając na podwórku kombajnem przejechał własne dziecko. 

Często sytuacja ekonomiczna gospodarstw wpływa niekorzystnie na warunki pracy w rolnictwie. Brakuje środków na odnawianie coraz starszego i coraz bardziej wyeksploatowanego parku maszynowego. Rolnicy wracają do wykonywania maszyn i innych urządzeń we własnym zakresie, często bardzo niebezpiecznych w użyciu. 

Do głównych przyczyn i okoliczności wypadków należą: nieznajomość lub lekceważenie zagrożeń, szczególnie przy prostych rutynowych czynnościach, pośpiech i stres, nierozważne angażowanie do niektórych prac osób w podeszłym wieku i dzieci, bałagan w obejściu i w miejscach wykonywania czynności, posługiwanie się maszynami i ciągnikami po spożyciu alkoholu, usuwanie zatorów, czyszczenie, dokonywanie regulacji i sprawdzanie działania maszyn w ruchu, podejmowanie napraw bez posiadania kwalifikacji i oprzyrządowania.

Przestrzeganie podstawowych zasad oraz wczesne wykrycie innych zagrożeń, jakie mogą wystąpić w czasie prowadzonych prac pozwoli na sprawny ich przebieg bez tragicznej statystyki wyrażonej nie tylko w liczbach, ale przede wszystkim w niepotrzebnych cierpieniach ludzi. 

js/sk

Powrót na górę strony