Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie dajmy się okraść !

Data publikacji 11.04.2014

Kradzieże telefonów komórkowych, portfeli i dokumentów, przedmiotów z mieszkań, samochodów, garaży - to tylko niektóre przykłady spraw rozpatrywanych ostatnio przez otwockich policjantów. Z analizy tych przestępstw wynika, że wielu właścicieli zapomina o właściwym zabezpieczeniu wartościowych przedmiotów. Policjanci apelują o rozwagę i radzą jak nie dać się okraść.

 

Z analizy kradzieży dokonywanych ostatnio na terenie powiatu otwockiego wynika, że w większości przypadków sprawcy mieli ułatwione zadanie przez samych pokrzywdzonych. Łupem złodziei padały telefony komórkowe, portfele, dokumenty i różne przedmioty pozostawiane bez żadnej opieki lub niewłaściwie zabezpieczone, np. otwarte mieszkania, samochody, garaże itp.

Policjanci przypominają!

Okazja czyni złodzieja. Nie prowokujmy sami złodziei, pozostawiając niezabezpieczony rower, nie zamknięte drzwi do domu czy zostawiając „na chwilę” otwarte auto z kluczykami czy też jakiejkolwiek torebki, teczki na siedzeniach w samochodzie. Możemy narazić się na kradzież auta, dokumentów, innych pozostawionych rzeczy lub wybicie szyby.

Policjanci z Otwocka apelują: zwracajmy uwagę na otoczenie, czy w najbliższej okolicy nie kręcą się obce osoby; nie zostawiajmy otwartych drzwi swoich mieszkań i domów, nawet, gdy jesteśmy w środku; portfele nośmy w wewnętrznych kieszeniach kurtek; nie prowokujmy złodziei swoją lekkomyślnością.

Uwagę złodzieja zwracają przede wszystkim osoby roztargnione, nietrzeźwe lub te, które same niedostatecznie zadbały o swoje rzeczy. Złodzieje wykorzystują łatwy dostęp do wystających z kieszeni telefonów, portfeli. Czasem obserwują kogoś dłuższy czas - w banku, w sklepie, gdy płaci rachunek w restauracji i okradają w dogodnej chwili.

Dogodne warunki do kradzieży stwarzają miejsca o dużym skupieniu ludzi, takie jak środki komunikacji, obiekty sportowe czy punkty handlowe. Złodzieje wykorzystują zamieszanie i tłok, a często sami go powodują, aby ułatwić sobie dokonanie przestępstwa. Kradną często w zatłoczonych pociągach i autobusach, szczególnie podczas wsiadania i wysiadania pasażerów, w momencie, kiedy ich uwaga jest zajęta, czym innym.

Jak ustrzec się przed kradzieżą?

Zaabsorbowani zakupami, zapominamy o zachowaniu ostrożności. Złodzieje wykorzystują nasz pośpiech i rozkojarzenie szczególnie w miejscach, gdzie jest duże natężenie ruchu, w sklepach, na dworcach, w środkach komunikacji.

Pamiętajmy, aby dobrze zabezpieczyć noszone przy sobie pieniądze i dokumenty. Starajmy się zwracać baczniejszą uwagę na nasze otoczenie, czy osoby znajdujące się obok nas nie robią tzw. sztucznego tłoku. Jeżeli my ich będziemy obserwować, to nie dokonają kradzieży.

Szczególna uwaga dotyczy kobiet, nie należy nosić torebki na pasku z tyłu, wtedy wręcz kusimy złodzieja. Starajmy się nie demonstrować zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby.

Klucze do mieszkania, kluczyki do samochodu też mogą stać się łupem złodziei, chowajmy je do wewnętrznych kieszeni, a nie zewnętrznych. Jeżeli wyjeżdżamy, pamiętajmy też o zabezpieczeniu naszych mieszkań. Nie zostawiajmy uchylonych okien, dobrze wszystko pozamykajmy. Poprośmy sąsiadów, którzy zostają na miejscu, aby zwrócili uwagę na nasze mieszkanie, czy dom.

W podróży również nie zapominajmy o zachowaniu bezpieczeństwa, a szczególnie o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że okazja czyni złodzieja, dlatego też nie dajmy szans złodziejowi. W przypadku jakiegokolwiek zagrożenia powiadom oficera dyżurnego KPP w Otwocku, tel. (22) 779 40 91, telefony alarmowe 997, 112 lub najbliższą jednostkę Policji. Każdy otrzymany sygnał o zagrożeniu zostanie niezwłocznie przekazany załogom patrolowym.

 

js/mb

Powrót na górę strony