Aktualności

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów - policjanci z otwockiej drogówki w działaniach „NURD”

Data publikacji 23.01.2020

Dzisiaj policjanci z otwockiej drogówki biorą udział w ogólnopolskiej akcji, ukierunkowanej na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom pt. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” (NURD). Celem akcji jest z jednej strony sprawdzanie zachowań kierowców względem pieszych oraz kierujących jednośladami, z drugiej natomiast weryfikowanie i reagowanie na sytuacje, w których to zachowania tej niechronionej grupy użytkowników dróg, mogłyby doprowadzić do wystąpienia zdarzeń drogowych. Policjanci z drogówki podczas patrolu dróg, będą badać między innymi stan trzeźwości rowerzystów. Mundurowi sprawdzą też, czy rowery są właściwie wyposażone do jazdy w porze nocnej oraz czy piesi noszą odblaski.

W całym kraju policjanci z drogówki prowadzą dzisiaj działania w ramach akcji „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” (NURD). Akcja ta ma charakter cykliczny, a policjanci z otwockiej drogówki każdorazowo włączają się w realizację zadań i celów, które z niej wynikają.

Dzisiaj, od wczesnych godzin rannych otwocka drogówka prowadzi kontrole pod kątem ujawniania takich zachowań w ruchu drogowym, które mogą być wymierzone w pieszych oraz rowerzystów. Policjanci reagują na niestąpienia pierwszeństwa na przejściach dla pieszych, jazdę z nadmierną prędkością w terenie zabudowanym oraz inne zachowania godzące w niechronionych uczestników dróg.

Piesi i rowerzyści również znajdą się dzisiaj pod „lupą” drogówki. Policjanci będą reagować i egzekwować przestrzeganie prawa, w przypadku zauważenia sytuacji, w której pieszy idzie niewłaściwą stroną drogi, przechodzi w miejscu niedozwolonym, czy też w niewłaściwy sposób korzysta z przejścia dla pieszych.

Policjanci przyjrzą się też dokładnie rowerzystom, będą badać ich stan trzeźwości i zwracać uwagę na właściwe wyposażenie roweru w oświetlenie, szczególnie w porze wieczorowej i nocnej, co jest warunkiem jazdy na jednośladzie. Policjanci po zmroku będą też reagować na brak odblasków u pieszych.

Działania drogówki mają pokazać jak ważne jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Trzeba jednak pamiętać też o tym, że od nich samych również wymagane jest właściwe zachowanie się w ruchu drogowym.

Tekst: Nadkom. Daniel Niezdropa

Zdjęcia: WRD KPP Otwock (ms)