Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Specjaliści od zwalczania przestępczości nieletnich i dzielnicowi z Józefowa, rozwiązali sprawę kradzieży torebki w pociągu relacji Otwock-Warszawa

Data publikacji 16.01.2020

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości wśród nieletnich wspólnie z józefowskimi dzielnicowymi trafnie rozpoznali oraz wytypowali dwóch 16-latków, którzy pod koniec listopada ubiegłego roku, w pociągu relacji Otwock-Warszawa na stacji w Józefowie, ukradli torebkę jeden z pasażerek. Pierwszego podejrzewanego namierzyli dzielnicowi, natomiast jego wspólnika ustaliła policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną, prowadząc prelekcję o bezpieczeństwie w szkole. 16-latkowie usłyszeli już zarzut popełnienia kradzieży i zostali przesłuchani w charakterze nieletnich sprawców czynów karalnych. Materiały dotyczące naruszenia prawa przez nastolatków trafią niebawem do sądu rodzinnego.

Praca przy sprawach kryminalnych wymaga od policjantów nie tylko szczególnej dedukcji, trafnych typowań potencjalnych podejrzanych, dokładnej analizy materiału dowodowego, ale też spostrzegawczości. Praktyka pokazuje, że spostrzegawczy policjant jest w stanie rozpoznać potencjalnego sprawcę nie tylko podczas patrolu, ale również podczas szkolnej pogadanki o bezpieczeństwie. Duże znaczenie ma tu też praca dzielnicowych oraz ich znajomość terenu oraz mieszkańców.

Jakież było zdziwienie dwóch 16-letnich pierwszoklasistów jednej z otwockich szkół średnich, kiedy do szkoły zawitali policjanci specjalizujący się w zwalczaniu przestępczości nieletnich wspólnie z dzielnicowymi.

Opisywaną dwójkę uczniów wytypowano do sprawy dotyczącej kradzieży torebki w pociągu relacji Otwock-Warszawa, gdzie jednej z pasażerek skradziono torebkę z pieniędzmi. Torebka została później odnaleziona, jednak ze środka zniknęło kilkaset złotych. Zdarzenie miało miejsce pod koniec listopada 2019 roku. Leżącą na siedzeniu torebkę ukradło dwóch młodych mężczyzn. W ich ustaleniu bardzo pomogli dzielnicowi z Józefowa.

Policjanci, „niczym po nitce do kłębka”, dotarli do dwójki podejrzewanych o popełnienie przestępstwa. Pierwszego z nich ustalili dzielnicowi, a policjanci od nieletnich rozpoznali na nagraniu z monitoringu, drugiego natomiast rozpoznała policjantka zajmująca się profilaktyką i organizacją szkolnych prelekcji o bezpieczeństwie.

To właśnie podczas pogadanki dla uczniów szkoły średniej, policjantka zapamiętała podejrzane zachowanie jednego z uczniów, który na widok umundurowanego funkcjonariusza wyraźnie się denerwował i był niespokojny.

To właśnie zachowanie pozwoliło policjantce zapamiętać twarz „młodzieńca” i bezbłędnie dopasować go do zarejestrowanego w pociągu wizerunku.

W ten oto sposób dwóch nieletnich trafiło do komendy, gdzie usłyszało zarzut popełnienia kradzieży i zostało przesłuchanych w charakterze nieletnich sprawców czynów karalnych.

Nastolatkowie przyznali się do kradzieży. Pieniądze, które ukradli, wydali na jedzenie oraz słodycze. Teraz oceną „młodocianych” występków zajmie się sędzia rodzinny.

nadkom. Daniel Niezdropa/ea