Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowi łączą Policję ze społeczeństwem

Data publikacji 05.11.2019

Otwoccy dzielnicowi oraz ich koledzy i koleżanki z całego powiatu - to policjanci, którzy większość swojego czasu służby spędzają w terenie. Każdy z nich ma ściśle przydzielony rejon służbowy, a jego głównym zadaniem jest pogłębianie współpracy z lokalnymi społecznościami. Jednym z ważnych zadań dzielnicowego jest aktywny udział w procedurze niebieskiej karty, kontakt z rodzinami, w których może dochodzić do przemocy, a przede wszystkim rozwiązywanie problemów przy udziale pracowników socjalnych w ośrodkach pomocy społecznej. Każdy dzielnicowy realizujący zadania w ramach niebieskiej karty, regularnie uczestniczy w spotkaniach grup roboczych.

Misją dzielnicowego jest przede wszystkim bezpośrednia praca na rzecz mieszkańców. Jest on swoistym ogniwem, łączącym Policję ze społeczeństwem i w myśl programu „Dzielnicowy bliżej nas” swoją pracą i służbą zarazem, pracuje-służy nie tylko na dobry wizerunek Policji, ale przede wszystkim pomaga ludziom w rozwiązywaniu ich problemów, tych oczywiście, którymi kompetencyjnie zajmuje się Policja.

Dzień służby każdego dzielnicowego ma jeden stały schemat – to służba w terenie. Rozpoznawanie zagrożeń, zapobieganie oraz szukanie dróg, które mogą pomóc w rozwiązaniu problemów mieszkańców to codzienność w każdym rejonie służbowym. Dzielnicowi zajmują się zwykle sprawami będącymi w zakresie działania Policji, jednak nie odmawiają mieszkańcom  i starają się  wskazywać te miejsca, organy oraz instytucje, do których można się zwrócić o pomoc.

Jedną z takich instytucji, z którą dzielnicowi prowadzą stałą współpracę jest  Ośrodek Pomocy Społecznej w Otwocku. Pozostali dzielnicowi z powiatu również współpracują z właściwymi terenowo miejskimi oraz gminnymi tego rodzaju ośrodkami.

Współpraca z OPS-em dotyczy w głównej mierze rozpoznawania zjawiska przemocy w rodzinie i wypracowywania możliwości, w ramach prowadzonej procedury niebieskiej karty, aby takie zjawisko zostało wyeliminowane, a osobom dotkniętym przemocą została udzielona pomoc.

Tworzeniu odpowiednich procedur, mających eliminować zjawisko przemocy w rodzinie i wskazywaniu kierunku dalszego postępowania, zarówno dla ofiary przemocy jak i sprawcy, służą grupy robocze. Spotkania prowadzone w takiej formie mają pomóc w wypracowaniu jak najlepszego dalszego sposobu postępowania, aby pomóc konkretnej rodzinie i uwolnić ją od problemu przemocy.

Dzielnicowi to prawdziwi psychologowie. Lata pracy i służby wśród mieszkańców sprawiają, że bardzo szybko rozpoznają problemy i wystarczy im czasami chwila rozmowy z rodziną, gdzie dochodzi do przemocy, aby zorientować się, że mają do czynienia z takim problemem.

Służba dzielnicowego nie jest łatwa. Na pewno daje satysfakcję  i poczucie spełnienia, a jeszcze większą, kiedy zjawisko przemocy zanika, a rodzina wcześniej skłócona, zaczyna żyć normalnie i w poszanowaniu.

Oprócz spraw związanych z przemocą w rodzinie, dzielnicowi diagnozują zagrożenia i podejmują działania, aby nie dopuścić do ich występowania. Dlatego też w cyklach półrocznych tworzą plany działań priorytetowych.

Bardzo ważnym zadaniem dzielnicowych jest profilaktyka i uświadamianie najmłodszych oraz seniorów. Służą temu liczne  spotkania, wykłady i prelekcje, podczas których dzielnicowi starają się pokazać różnym pokoleniom, jak unikać zagrożeń i jak można im przeciwdziałać, w tym również w ścisłej kooperacji z Policją.

Dzielnicowi to prawdziwi społecznicy. Potwierdzą to bez wątpienia zwłaszcza Ci mieszkańcy, którym policjanci pomogli w różnych trudnych sytuacjach.

„Dzielnicowy bliżej nas” to nie jest tylko hasło i motto, to bowiem odzwierciedlenie dzisiejszego dzielnicowego, stale obecnego w codziennym życiu swojej dzielnicy.

(Na zdjęciu: od lewej otwoccy dzielnicowi - asp. Joanna Zbrzeźniak-Łopacka, asp.szt. Adam Sobczyk)

Tekst: nadkom. Daniel Niezdropa/ms

Foto: nadkom. Daniel Niezdropa

Powrót na górę strony