Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z otwockiej drogówki prowadzą wakacyjne kontrole pieszych i rowerzystów

Data publikacji 23.08.2019

Raz w miesiącu policjanci z otwockiej drogówki biorą udział w ogólnopolskiej akcji, ukierunkowanej na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom pt. „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” (NURD). Celem akcji jest z jednej strony sprawdzanie zachowań kierowców względem pieszych oraz kierujących jednośladami, z drugiej natomiast weryfikowanie i reagowanie na sytuacje, w których to zachowania tej niechronionej grupy użytkowników dróg, mogłyby doprowadzić do wystąpienia zdarzeń drogowych. Takie działania nasi policjanci prowadzą zawsze podczas codziennych patroli na drogach. Policjanci z drogówki badają między innymi stan trzeźwości rowerzystów. Mundurowi sprawdzają też, czy rowery są właściwie wyposażone do jazdy w porze nocnej.

Każdego miesiąca, na terenie całego kraju policjanci z drogówki prowadzą działania w ramach akcji „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” (NURD). Akcja ta ma charakter cykliczny, odbywa się raz w miesiącu, a policjanci z otwockiej drogówki każdorazowo włączają się w realizację zadań i celów, które z niej wynikają.

Udział we wspomnianej akcji to prowadzenie bardzo intensywnych kontroli. Jednak nie tylko akcja NURD powoduje, że policjanci sprawdzają tę grupę uczestników dróg.

Okres wakacji to czas, kiedy na drogach pojawia się większa liczba rowerzystów i pieszych. To właśnie wymaga na naszej rodzimej służbie ruchu drogowego, aby funkcjonariusze baczniej przyglądali się podejrzanym i niebezpiecznym zachowaniom, a szczególnie temu jak zachowują się rowerzyści.

Policjanci zwykle obserwują tor jazdy, a także czy rower jest prawidłowo wyposażony w oświetlenie które powinno być sprawne w porze nocnej.

Każdy rowerzysta musi liczyć się z tym, że zatrzymany do kontroli będzie dmuchał w tester trzeźwości. W przypadku ujawnienia promili musi liczyć się z mandatem karnym, a nawet sporządzeniem dokumentacji, która może być podstawą do prowadzenia czynności wyjaśniających, skutkujących finalnie skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Drogówka sprawdza rowerzystów, stan trzeźwości, oświetlenie, a przy tym nie zapomina też o pieszych, o tym czy każdy z nich, idąc poboczem drogi w porze nocnej, posiada odblaski.

Prowadzone przez otwocką drogówkę akcje i działania mają przede wszystkim pokazać, jak ważne jest bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

Muszą oni jednak pamiętać o tym, że od nich wiele zależy i swoim zachowaniem mogą mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo na drodze.

tekst: dn

zdjęcia: bm