Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Bądź bezpieczny w czasie wakacji” – spotkanie z policjantką w Gliniance

Data publikacji 01.08.2019

Pod takim właśnie hasłem policjantka zajmująca się w okresie letnim edukacją kolonistów i obozowiczów, przeprowadziła kształcące spotkanie dla uczestników półkolonii zorganizowanych dla dzieci oraz młodzieży w Szkole Podstawowej w Gliniance. Było to jedno z wielu wakacyjnych przedsięwzięć edukacyjnych realizowanych przez aspiranta Karolinę Pardej. Spotkanie z kolonistami dotyczyło przede wszystkim zagrożeń, na jakie najmłodsi oraz młodzież mogliby być narażeni podczas wakacyjnych wyjazdów oraz pobytu w domu. Wizyta policjantki miała też charakter zapoznawczy, ponieważ uczestnicy kolonii mogliby dowiedzieć się czym zajmują się policjanci w swojej codziennej służbie.

Policyjna profilaktyka nie ma wolnego. Pomimo zakończenia roku szkolnego, prewencja i edukacja w policyjnym wydaniu jest realizowana w sposób ciągły i systematyczny.

W roku szkolnym odbiorcami profilaktycznych treści i porad są uczniowie, w wakacje natomiast uczestnicy zbiorowego wypoczynku, w tym koloniści, obozowicze i wszyscy ci, którzy w ramach lokalnych  inicjatyw biorą udział w zajęciach w szkołach, klubach, bibliotekach.

Jedną z takich letnich grup byli koloniści z gminy Wiązowna, którzy uczestniczyli w półkoloniach zorganizowanych na terenie Szkoły Podstawowej w Gliniance.

Z ramienia otwockiej komendy na spotkanie przyjechała aspirant Karolina Pardej, której jednym z wakacyjnych zadań jest krzewienie profilaktyki zagrożeń wśród takich letnich odbiorców.

Policjantka podczas odwiedzin kolonistów poświęciła uwagi najważniejszym zagrożeniom, na które młode pokolenia są najbardziej narażone w okresie wakacyjnym.

Policjantka omówiła i wspólnie z dziećmi przypomniała numery alarmowe, przypomniała zasady obowiązujące podczas zgłoszenia na numer alarmowy 112. Podczas wykładu zwróciła również uwagę na sytuacje, w których najmłodsi mogliby być narażeni na „zaczepki” ze strony obcych oraz nieznajomych, a także zachowanie się w sytuacji spotkania z agresywnym zwierzęciem np. psem, a także zdradzającym symptomy chorego na wściekliznę lisem oraz innymi leśnymi zwierzętami.

Policjantka rozmawiała też z kolonistami na temat zagrożeń w ruchu drogowym. Przypomniała im, aby poruszać się właściwą stroną drogi i nie zapominać o obowiązkowym noszeniu odblasków po zmroku, a także używaniu oświetlenia w rowerach.

Spotkanie było okazją do przybliżenia kolonistom pracy policjantów. Na zakończenie, jak zwykle, zgodnie z tradycją, zrobiono pamiątkową fotografię.

Przed mundurowymi jeszcze wiele letnich spotkań i prelekcji z najmłodszymi. A to wszystko w ramach akcji „Bezpieczne Wakacje”.

dn