Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Potrącona na pasach zmarła w szpitalu, apelujemy o wyjątkową ostrożność

Data publikacji 19.07.2019

Wczoraj rano, na ulicy 1-ego Maja w Kołbieli, doszło do zdarzenia drogowego z udziałem 75-letniej mieszkanki powiatu otwockiego, którą na przejściu dla pieszych potrącił autobus. Kobietę zabrał do szpitala śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po trzech godzinach od zdarzenia, policjanci otrzymali informację o zgonie kobiety. W sprawie tego wypadku będzie prowadzone postępowanie, którego celem będzie wyjaśnienie wszystkich okoliczności tego przykrego zdarzenia. Policjanci apelują do kierowców o wyjątkową ostrożność i koncentrację w rejonie przejść dla pieszych. Ten apel kierujemy też do niechronionych uczestników ruchu drogowego, aby mieli świadomość, że na drodze, kiedy dojdzie do zderzenia, to właśnie pieszy, rowerzysta lub motocyklista jest najbardziej narażony na urazy zdrowotne.

Wczorajszy dzień pokazał, na jakie niebezpieczeństwo mogą być narażeni piesi. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego w konfrontacji z jakimkolwiek pojazdem nie mają żadnych szans. W najlepszej sytuacji może skończyć się to dla nich na bolesnych potłuczeniach czy otarciach, a w najgorszym przypadku mogą doznać poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet ponieść śmierć w wyniku odniesionych obrażeń.

Wczoraj na ulicy 1-ego Maja w Kołbieli, około godziny 9-tej, autobus uderzył na przejściu dla pieszych w 75-letnią kobietę, mieszkankę gminy Kołbiel.

Poszkodowana została przetransportowana do placówki medycznej śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Po niespełna trzech godzinach od zdarzenia do policjantów dotarła informacja, że poszkodowana zmarła w szpitalu.

Kierowcą autobusu był 47-letni mieszkaniec powiatu mińskiego. Badanie alkomatem wykazało, że był trzeźwy.

To zdarzenie pokazuje, jak trzeba być czujnym i ostrożnym, aby nie stać się uczestnikiem takiego zdarzenia drogowego. Jak widać, nie zawsze przejście jest bezpieczne dla pieszego. Do potrącenia doszło w miejscu oznaczonym, lokalizacji wymagającej od kierowców wzmożonej czujności i zwracania uwagi na to co dzieje się przed samochodem.

Co tak naprawdę było przyczyną potrącenia?

Należy poczekać, aż zakończy się prowadzone w sprawie postępowanie. Wyjaśnieniem tego zdarzenia będzie teraz należało do policjantów specjalizujących się w sprawach dotyczących wypadków drogowych, którzy będą pracować pod nadzorem prokuratora. To właśnie oni będą musieli dokładnie przeanalizować dokładnie ten przypadek, aby wyjaśnić wszystkie okoliczności w jakich doszło do tej bolesnej sytuacji, z perspektywy udziału w nich osoby pieszej.

Niech ten wypadek będzie przestrogą dla wszystkich kierujących i pozostałych uczestników ruchu drogowego i uzmysłowi kierowcom oraz pieszym, że w konfrontacji z autem, to właśnie pieszy nie ma żadnych szans. Piesi muszą zawsze uważać i obserwować to co w danej chwili dzieje się w rejonie przejścia. Podobnie kierowcy powinni wykazywać się wyjątkową ostrożnością.

Jak było faktycznie w Kołbieli? Na to właśnie pytanie będą odpowiadać prowadzący sprawę wypadku.

Rozsądek, przewidywanie, zwalnianie przed przejściami, zatrzymywanie się - aby udzielić pierwszeństwa pieszemu to właśnie jest to - czym powinien kierować się ostrożny kierowca. Na drodze musi  panować szacunek wszystkich dla wszystkich, a szczególnie kierowców dla pieszych, bo to właśnie oni najczęściej odnoszą poważne obrażenia, a nawet giną w zdarzeniach drogowych.

Pieszy również musi być czujny i kierować się zasadą ograniczonego zaufania, a także kontrolować własne reakcje w rejonie przejścia.

Celem policyjnego apelu, w oparciu o wskazany przykład jest wyłącznie pobudzenie - nie tylko myślenia, ale też wyobraźni każdego uczestnika ruchu drogowego, że następstwem niewłaściwego zachowania na drodze, może być nie tylko  doznanie obrażeń zdrowotnych, ale też śmierć człowieka. Dlatego i kierowcy i piesi w rejonie przejść, powinni wzmóc czujność jeszcze bardziej.

Z takim właśnie przesłaniem policjanci apelują o ostrożną jazdę do kierowców. Apelują również do pieszych, aby ci starali się pamiętać, jak kruche jest ciało człowieka w zderzeniu z jadącym autem i byli ostrożni przechodząc przez jezdnię, także w miejscach oznaczonych.

dn