Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci zabezpieczyli 740 paczek papierosów bez akcyzy na otwockim targowisku

Data publikacji 03.04.2019

W wyniku pracy operacyjnej policjantów z komórki zajmującej się zwalczaniem przestępczości gospodarczej oraz przy wsparciu policjantów z prewencji, którzy brali udział w realizacji na otwockim targowisku, zatrzymano 45-letniego obywatela Bułgarii, który ukrywał w samochodzie torby wyładowane kartonami papierosów bez znaków skarbowych akcyzy. Policjanci zabezpieczyli 740 paczek papierosów różnych marek. Właściciel tytoniowej „kontrabandy” usłyszał zarzut karny nielegalnego posiadania i ukrywania towarów bez wymaganych polskich znaków skarbowych. Cudzoziemiec może teraz odpowiedzieć przed sądem. Grozi mu wysoka grzywna, a nawet kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z referatu do walki z przestępczością gospodarczą i korupcją prowadzą dokładne rozpoznanie środowisk przestępczych zajmujących się między innymi handlem i wprowadzaniem do obrotu wyrobów tytoniowych bez znaków skarbowych akcyzy.

Pod szczególnym policyjnym nadzorem są rynki oraz targowiska, na których takie papierosy są najczęściej oferowane do sprzedaży, głównie przez cudzoziemców.

Policjanci każdą realizację poprzedzają skrupulatnym sprawdzeniem miejsca, gdzie może dochodzić do pokątnego handlu.

Ostatnie działania zorganizowali policjanci od przestępczości gospodarczej wspólnie z mundurowymi z prewencji.

W zainteresowani stróżów prawa znalazła się osobowa mazda, w której miały znajdować się „lewe” papierosy. Samochód ten, jak ustalili policjanci, prawdopodobnie należał do cudzoziemca mieszkającego w Polsce.

Kiedy tylko w rejonie otwockiego targowiska zaparkował wcześniej wytypowany samochód, policjanci ruszyli do akcji.

Właściciel auta, 45-letni obywatel Bułgarii był całkowicie zaskoczony nagłym pojawieniem się mundurowych i operacyjnych.

Przyczynę jego „nerwowości” odkryto dość szybko, sprawdzając zawartość samochodowego bagażnika. Znajdowały się tam torby, a w nich kartony z papierosami różnych producentów. Żadna z paczek nie miała wymaganej na terytorium RP polskiej akcyzy.

Policjanci zabezpieczyli 740 paczek papierosów. Bułgara zabrano do policyjnego aresztu, a papierosy zabezpieczono do sprawy.

45-latek usłyszał już zarzut ukrywania bezakcyzowych towarów. Grozi mu grzywna i kara pozbawienia wolności do lat 3.

Gdyby papierosy zostały wprowadzone do obrotu, to Skarb Państwa straciłby ponad 15 tysięcy złotych z tytułu niezapłaconej akcyzy i podatku VAT.

Policjanci już planują kolejne akcje na rynkach i targowiskach.

dn

Ładowanie odtwarzacza...