Zimą uważajmy na drogach, szczególnie na dzikie zwierzęta - Aktualności - KPP w Otwocku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zimą uważajmy na drogach, szczególnie na dzikie zwierzęta

Data publikacji 08.01.2019

Szybciej zapadający zmrok i czasami całodzienna szarówka to symptomy zimy, co daje się również odczuć podczas podróży na drogach. To okres, w którym zwierzęta żyjące w lesie prowadzą migracje i wędrówki, szukając dogodnego miejsca na przetrwanie oraz pożywienia. Zarówno w samym Otwocku, którego prawie 50 % powierzchni stanowią tereny leśne, jak i w całym powiecie, jest wiele miejsc, w których można spodziewać się zwierząt. Konfrontacja z sarną, dzikiem, łosiem, może okazać się niebezpieczna, nie tylko dla samego auta, które ulegnie uszkodzeniu, ale przede wszystkim dla podróżujących nim ludzi. Policjanci radzą aby podczas zimowych podróży zwracać szczególną uwagę na zwierzęta, które mogą nagle pojawić się na drodze. W miejscach gdzie ich obecność sygnalizują znaki drogowe, lepiej zwolnić.

Zawsze, bez wyjątku, jadąc drogami biegnącymi przez las, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Wiele miejsc, a szczególnie tych gdzie ruch zwierząt jest intensywny, jest oznaczona przez zarządców dróg. Należy jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę zwierząt  znaki nie obowiązują i one same mogą sobie wybrać drogę, którą będą się poruszać.

Oto najważniejsze wskazówki dotyczące tego, jak należy zachować się, gdy na przykład widzimy znak „ZWIERZĘTA DZIKIE", bądź też jedziemy przez las:

  • Po pierwsze powinno się zwolnić, a następnie jechać spokojnie, uważnie obserwując drogę oraz jej otoczenie.
  • Jeżeli zobaczymy zbliżające się do krawędzi jezdni zwierzęta użyjmy świateł bądź klaksonu, spłoszone ucieknie szybciej.  Tak samo należy postąpić, kiedy zwierzę znajduje się na pasie ruchu.
  • Trzeba pamiętać, że zwierzę oślepione światłami, może nagle przestraszyć się, znieruchomieć i nie chcieć opuścić jezdni, wtedy należy zwolnić i bardzo powoli je ominąć, bądź poczekać, aż opuścić jezdnię
  • Nie powinniśmy wychodzić z samochodu w celu płoszenia zwierzęcia, bo może być agresywne bądź chore.

Policjanci apelują - zwolnijmy i jeźdźmy ostrożnie, dzikie zwierzęta nie znają przepisów tak jak ludzie. Dlatego warto być przewidującym i jechać ostrożnie przez las.

dn