Podsumowanie świątecznych działań otwockiej drogówki - Aktualności - KPP w Otwocku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie świątecznych działań otwockiej drogówki

Data publikacji 27.12.2018

Policjanci z wydziału ruchu drogowego aktywnie realizowali swoje cele, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach powiatu otwockiego. Od 21 do 26 grudnia policyjne załogi skutecznie ujawniały i eliminowały z ruchu drogowego patologiczne zachowania związane z naruszaniem przepisów prawa o ruchu drogowym. Funkcjonariusze ujawnili 101 przekroczeń dozwolonej prędkości, zatrzymując 10 kierowcom prawa jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o 50 km/h. W tym czasie przebadano testerami trzeźwości ponad 500 kierowców, z czego ujawniono 5 jeżdżących po alkoholu. Na drogach powiatu odnotowano 27 kolizji drogowych i jeden poważny wypadek drogowy, w wyniku którego zmarł w szpitalu potrącony rowerzysta.

Policjanci otwockiej drogówki od piątku 21 grudnia, przez 6 kolejnych dni, uczestniczyli w działaniach kontrolno-prewencyjnych na drogach powiatu otwockiego pod kryptonimem „Bezpieczny Świąteczny Weekend” związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Celem policyjnej akcji było egzekwowanie od uczestników dróg przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

Policjanci prowadzili częste kontrole trzeźwości, sprawdzali stan techniczny pojazdów, w szczególności działające oświetlenie, reagowali jednocześnie na przejawy drogowego „piractwa”, a także niebezpieczne manewry kierowców, wyprzedzających w miejscach niedozwolonych i wymuszających pierwszeństwo przejazdu. Policjanci monitorowali również zachowania pieszych, czy noszą odblaski, a także czy poruszają się w sposób bezpieczny, idąc właściwą stroną drogi.

Statystyka policyjnej efektywności przedstawiała się następująco:

  • nałożono na kierowców 101 grzywien w postaci mandatów karnych, z czego 73-ema mandatami ukarano kierowców za przekroczenie dozwolonej prędkości.
  • ujawniono 10 kierowców, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o 50 km/h, wszystkim zatrzymano prawa jazdy.
  • zatrzymano 23 dowody rejestracyjne, w tym 7 za brak badań technicznych i 16 za niesprawności w postaci niewłaściwie działającego oświetlenia.
  • przebadano testerami trzeźwości 510 kierowców.
  • ujawniono 5 kierowców jadących po alkoholu i 1 rowerzystę.

W okresie świątecznym odnotowano 27 kolizji drogowych oraz 1 tragiczny w skutkach wypadek drogowy. 23 grudnia przed godziną 20, w Karczewie, na przejściu dla pieszych, na ulicy Mickiewicza, doszło do potrącenia 66-letniego rowerzysty, mieszkańca Karczewa, przez opla astrę, którym kierował 22-letni karczewianin. Rowerzysta zmarł później w szpitalu. Kierowca osobówki był trzeźwy. Okoliczności tego zdarzenia będą teraz wyjaśniane przez prokuraturę i policję.

Jak widać, nie udało się uniknąć przykrych i bolesnych w skutkach zdarzeń drogowych. Cały czas apelujemy, aby szczególnie teraz w okresie zimowym zachować czujność na drodze.

Pomimo zakończonej akcji, drogówka działa dalej. Przypominamy, że na bezpieczeństwo pracujemy wszyscy, a szczególnie sami użytkownicy dróg. To od ich zachowań i podejścia do przepisów, zależy w dużej mierze bezpieczne podróżowanie.

dn