Zniszczył iluminację świateczną w centrum miasta - Aktualności - KPP w Otwocku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zniszczył iluminację świateczną w centrum miasta

Dzięki czujności operatora miejskiego monitoringu, zajmującego się obsługą kamer w siedzibie Straży Miejskiej w Józefowie, policjanci z zespołu patrolowo–interwencyjnego zatrzymali w pościgu podejrzanego, który w centrum miasta, na skwerze Św. Jana Pawła II uszkodził iluminację świąteczną, odcinając kable zasilające i demontując sterowanie światłami. „Wandalem” który zniszczył własność miasta, straty oszacowano na kwotę kilku tysięcy, okazał się mieszkający w Józefowie 19-letni Bogusław A. Podejrzany usłyszał już zarzut umyślnego uszkodzenia publicznego mienia. Teraz w ramach kary jakiej się poddał, będzie pracował społecznie przez 20 godzin w miesiącu przez cały rok, do tego jeszcze pokryje wszystkie straty i koszty postępowania.

W Józefowie kamery miejskiego monitoringu obsługują operatorzy, którzy zwracają uwagę na wszelkie podejrzane zachowania. Rozbudowana sieć miejskich kamer dostarcza niejednokrotnie wiedzy Policji, aby służby mogły podjąć działania zarówno zapobiegawcze, jak również wykrywcze, aby jak najszybciej namierzyć i zatrzymać sprawców czynów zabronionych, przestępstw i wykroczeń.

Spostrzegawczością wykazał się operator, który zajmował się obsługą kamer w ostatni weekend. Zorientował się, że dzieje się coś podejrzanego, kiedy na skwerze Św. Jana Pawła II w Józefowie zaczęła gasnąć, przygotowana przez miasto, iluminacja świąteczna.

Później okazało się, że nie było to usterka związana z nagłą przerwą w dostawie prądu. Kamera monitoringu zarejestrowała zakapturzonego mężczyznę, który majstrował przy poszczególnych elementach iluminacji, jak później ustalono – odcinał kable i sterownik-rozdzielacz, które zapakował do swojego plecaka. W ten oto sposób zgasły świąteczne bałwanki, renifer i sztuczne palenisko.

Operator błyskawicznie nawiązał kontakt z dyżurnym komisariatu, który drogą radiową powiadomił załogę prewencyjną, aby mundurowi wyruszyli do centrum, skąd oddala się podejrzany.

Operator miał bieżący podgląd z kamerę, które śledziły w którym kierunku odchodzi „wandal”. Mężczyzna był całkowicie zaskoczony, kiedy nagle pojawił się przy nim radiowóz. Do zatrzymania doszło na ulicy Skłodowskiej w Józefowie.

Podejrzanym okazał się 19-letni Bogusław A. czasowo mieszkający w Józefowie. Mężczyzna nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć dlaczego odciął kable.

Patrolowcy przewieźli podejrzanego do otwockiej komendy, a następnie osadzili w policyjnym areszcie.

Sprawa trafiła do zespołu kryminalnego. Policjanci ustalili, że 19-latek naraził miasto na straty kilku tysięcy złotych. Po zebraniu i ocenie materiału dowodowego, dochodzeniowcy przedstawili mu zarzut karny umyślnego zniszczenia miejskiej własności.

Podejrzany przyznał się do popełnienia przestępstwa i dobrowolnie poddał się karze ograniczenia wolności. Przez kolejny rok będzie pracował społecznie przez 20 godzin w miesiącu, a do tego pokryje koszty, które poniesie miasto, w związku z naprawą iluminacji, a także koszty i opłaty sądowe.

dn

Ładowanie odtwarzacza...

Wypowiedź - nadkomisarz Daniel Niezdropa (Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Otwocku)

Ładowanie odtwarzacza...
1.35 MB
Wypowiedź - nadkomisarz Daniel Niezdropa (Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Otwocku)