Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Warto zadbać o światła – jesienne porady i kontrole otwockiej drogówki

Data publikacji 10.12.2018

Niesprawne samochodowe oświetlenie, braku rodzaju światła, zabrudzone klosze utrudniające właściwe oświetlenie drogi, to oznaki nieodpowiedniego przygotowania auta do jazdy. Policjanci od razu zwracają uwagę na takie samochody, zatrzymują do kontroli kierowców. W uzasadnionych przypadkach, jeżeli stwierdzą niesprawność techniczną, mogą zatrzymać dowód rejestracyjny. Szczególnie teraz, kiedy pogodowa aura nie ułatwia jazdy po drogach, jest deszczowo, mgliście, ślisko, warto zadbać o jakość samochodowego oświetlenia, nie tylko po to, aby uniknąć potencjalnej policyjnej kontroli, ale przede wszystkim dla własnego bezpieczeństwa i wszystkich podróżujących samochodem. Warto pamiętać, że to ważny wyznacznik bezpiecznej jazdy.

Działające kierunkowskazy i światła samochodowe dają pewność nie tylko odpowiedniej widoczności na drodze, lecz również tego, że kierowca zareaguje w porę, kiedy na drodze pojawi się nieprzewidziana przeszkoda, nieoświetlony piesze czy migrujące zwierzę.

W okresie jesienno-zimowym awarie oświetlenia zdarzają się częściej, przepalają się żarówki, pojawiają się inne drobne usterki elektryczne. Dlatego warto dbać na bieżąco o jakość samochodowych reflektorów, sprawne działanie przełączników, aby uniknąć niebezpieczeństw na drodze.

Zawsze trzeba mieć ze sobą komplet przydatnych żarówek, a nawet wtedy kiedy zaczynają one słabnąć, warto od razu pomyśleć o ich wymianie.

Widoczny oznacza przede wszystkim bezpieczny, dlatego warto kierować się tą zasadą i dbać o oświetlenie samochodu.

Oto wskazówki, które od wielu lat powtarzają fachowcy zajmujący się monitorowaniem sprawnego działania pojazdów mechanicznych oraz ich właściwego użytkowania:

  • należy korzystać z zalecanych źródeł światła, opatrzonych homologacją,
  • warto korzystać z regulacji reflektorów, również poza stałymi wizytami w ramach badań technicznych,
  • należy dbać o czystość lamp, również wewnątrz reflektora,
  • każdy kierowca powinien wiedzieć jak wymienia się żarówki, bowiem specyfika montażu oraz dostępu do nich w każdym aucie może być inna,
  • żarówki najlepiej jest wymieniać parami,
  • należy korzystać z zamontowanej w większości samochodów regulatora świateł. Należy je tak ustawić, aby nie oślepiały innych kierowców.

W związku z prowadzoną obecnie kampanią informacyjną „Twoje światła – twoje bezpieczeństwo, można również skorzystać z bezpłatnej usługi sprawdzenia świateł w wybranych stacjach obsługi samochodów. Wykaz wszystkich punktów znajduje się na stronie internetowej http://yanosik.pl/dobre-swiatla.

Warto dbać o światła, bo to nasze bezpieczeństwo. Otwocka drogówka czuwa.

dn