Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Dwa tragiczne potrącenia na przejściach dla pieszych – apel do świadków, a także pieszych i kierowców

Data publikacji 06.12.2018

Śmiertelne żniwo na przejściach dla pieszych w ciągu ostatniego tygodnia, to dwie piesze. 29 listopada w Józefowie potrącono kobietę, kilka dni później 4 grudnia w Otwocku samochód uderzył w kolejną. Zabrane do szpitali poszkodowane, zmarły prawdopodobnie w wyniku obrażeń, jakich doznały. Policjanci wspólnie z prokuratorami będą teraz realizować czynności procesowe, zmierzające do ustalenia wszystkich okoliczności w jakich doszło do potrąceń. Zwracamy się do wszystkich osób, naocznych świadków, o kontakt z prowadzącym sprawę dochodzeniowcem. Apelujemy jednocześnie do kierowców i pieszych, aby pamiętali o wzajemnym poszanowaniu i respektowaniu przepisów ruchu drogowego. Warunki pogodowe nie są sprzyjające i warto tym pamiętać.

Na drogach, a dokładnie ulicach w dwóch miastach powiatu otwockiego doszło do potraceń na przejściach dla pieszych. Poszkodowane w tych zdarzeniach dwie kobiety od razu trafiły na hospitalizację. Obydwie jednak zmarły, prawdopodobnie w wyniku odniesionych obrażeń.

Pierwszy wypadek miało miejsce 29 listopada około godziny 17. Na przejściu dla pieszych, na ulicy Wawerskiej w Józefowie, doszło do potrącenia 50-letniej mieszkanki województwa warmińsko-mazurskiego, przez opla zafirą, którym kierował 64-letni józefowianin.

Do drugiego zdarzenia doszło  kilka dni później – 4 grudnia w Otwocku na ulicy Staszica. Tam na przejściu dla pieszych nissan micra, którym kierowała 44-letnia otwocczanka, potrącił 82-letnią kobietę, też z Otwocka.

Obydwu kierujących, kobietę i mężczyznę, zbadano alkomatem. Alkosensory wykazały, że byli oni trzeźwi.

To jednak dopiero początek prokuratorsko-policyjnych śledztw. Policjanci z dochodzeniówki razem ze śledczymi z otwockiej prokuratury, będą realizować czynności procesowe, mające pomóc w odtworzeniu dokładnego przebiegu każdego zdarzenia i szczegółowo wyjaśnić w jakich okolicznościach doszło do potrącenia.

Sprawę prowadzi komisarz Zbigniew Kościanek (tel. 22 60 41 304) i to właśnie do niego mogą zwracać się wszystkie osoby, które były naocznymi świadkami, aby pomóc Policji w dokładnym zrekonstruowaniu tego zdarzenia.

Tragiczny wymiar tych dwóch wydarzeń, ból, smutek i cierpienie po stracie bliskich, niech stanie się przykładem, który ma uświadomić wszystkich uczestników ruchu drogowego, jak mogą kończyć się wypadki drogowe i nierówna konfrontacja pieszego z samochodem.

W ostatnich tygodniach aura nie rozpieszcza kierowców, bywa ślisko, mgliście. Należy pamiętać, że to wymaga od kierujących wzmożonej koncentracji i skupienia. Piesi również powinni kierować się zasadą ograniczonego zaufania i przechodzić przez przejściach po upewnieniu się, że w jego rejonie pojazd zwalnia i udziela pierwszeństwa.

Apel Policji zawsze jest ten sam, choć może być wyrażony różnymi słowami, lecz warto zapamiętać, że:

Życie mamy jedno, każdy ma plany, marzenia, kogoś bliskiego, rodzinę i swoje życiowe cele. Aby jednak je zrealizować, trzeba być, szczególnie w ruchu drogowym, skoncentrowanym i przewidywalnym.

Opisane tragiczne potrącenia niech będą dobitnym przykładem, jakie mogą być skutki wypadków drogowych.

dn