Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” – kolejna edycja kampanii na rzecz dobrych świateł, profilaktyka, bezpłatne badania i policyjne kontrole w powiecie otwockim

Data publikacji 26.11.2018

Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, aby poprawiać bezpieczeństwo w ruchu drogowym, podobnie jak w ubiegłym roku i tej jesieni rusza profilaktyczna akcja „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. W tym czasie kierowcy kolejny raz będą mieć możliwość bezpłatnego skorzystania z kontroli oświetlenia w wyznaczonych stacjach diagnostycznych. Na drogach policjanci będą prowadzić działania profilaktyczne mające uświadomić kierowcom, jak ważne jest dbanie o stan samochodowych reflektorów i oświetlenia. Będą też kontrolować i sprawdzać funkcjonowanie oświetlenia, poszczególnych rodzajów świateł, aby w ten sposób zapobiec sytuacjom, w których niedziałające oświetlenie mogłoby doprowadzić do zdarzenia drogowego. Podczas ostatnich działań w naszym powiecie, na 20 skontrolowanych samochodów, 2 miały usterki oświetlenia.

O tym jak ważne jest prawidłowe działanie oświetlenia samochodowego, nie tylko w nocy, ale także w dzień, podczas jesienno-zimowej „szarówki”, będą przypominać kierowcom policjanci z drogówki podczas kontroli i sprawdzeń. Policyjne działania są elementem kampanii informacyjnej, drugiej już edycji pt. „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”.

O szczegółach tej akcji pisze portal www.policja.pl:

W siedzibie Instytutu Transportu Samochodowego odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca Kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. W czasie briefingu prasowego podinspektor Radosław Kobryś z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz przedstawiciele instytucji, które włączyły się w akcję przypomnieli, że  sprawne, prawidłowo wyregulowane światła pozwalają kierowcy wcześniej dostrzec przeszkodę bądź pieszego poruszającego się jezdnią lub poboczem. Jeśli oświetlenie pojazdu jest nieprawidłowe, to w złych warunkach atmosferycznych i przy niedostatecznej widoczności, wzrasta prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

Kampania została zainicjowana przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wspólnie z Instytutem Transportu Samochodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Komenda Stołeczna Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów, Przemysłowy Instytut Motoryzacji a także Firma Neptis S.A. – operator znanego wśród kierowców komunikatora Yanosik.

Podczas trwania działań, w  dniach 24.11, 1.12, 8.12 oraz 15.12.2018 r. odbędą się ogólnopolskie „dni otwarte” na stacjach diagnostycznych posiadających patronat Instytutu Transportu Samochodowego i Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, na których kierowcy będą mogli bezpłatnie sprawdzić oświetlenie w swoich pojazdach. Aplikacja Yanosik doprowadzi zainteresowanych akcją do najbliższej stacji biorącej udział w kampanii. Dokładny wykaz punktów umożliwiających bezpłatne badania znajduje się na stronie: http://yanosik.pl/dobre-swiatla/

Ponadto, policjanci ruchu drogowego w wybranych terminach będą prowadzili działania kontrolno-prewencyjne, podczas których zwrócą szczególną uwagę na światła pojazdu.

W okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, prawidłowe oświetlenie pojazdów nabiera szczególnego znaczenia.

W działania kontrolne na drogach powiatu otwockiego już włączyli się policjanci z wydziału ruchu drogowego. Podczas piątkowych popołudniowych działań (24.11), na 20 skontrolowanych przez nich samochodów, w 2 przypadkach ujawnili usterki w oświetleniu.

Policjanci z Otwocka zachęcają kierowców do dbania o światła i samochodowe reflektory, ich czystość oraz bieżącą wymianę żarówek, aby nie wyruszać w podróż z niesprawnym oświetleniem. Brak kompletnego oświetlenia może dekoncentrować kierowców, co ma znaczenie podczas manewrów drogowych, wyprzedzania, omijania.

Można w ten sposób uniknąć przykrych sytuacji w której życie i zdrowie będzie poddane poważnej próbie. Aby temu zapobiec, warto zadbać o stan samochodowego oświetlenia.

Bo jak brzmi hasło przewodnie tej kampanii: „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”.

Nie zapominajcie też o odblaskach – piesi oraz rowerzyści.

tekst (częśc. na podst. info KGP):dn