Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak być bezpiecznym w świąteczne dni, zbliża się „Wszystkich Świętych”

Data publikacji 29.10.2019

Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, a także najbliższe dni przed i po świętach, to prognozowany przez Policję wzrost aktywności złodziei oraz włamywaczy. Ci pierwsi z reguły pojawiają się w rejonach cmentarzy i parkingów, szukając sposobności, aby niepostrzeżenie wyciągnąć z kieszeni lub torebki portfel, ci drudzy natomiast wykorzystują wyjazdy na „groby” i szukają sposobów, aby dostać się do mieszkania czy też domu. Wzmożone działania prewencyjne prowadzone w tym czasie przez Policję, mają za zadanie skutecznie przeciwdziałać przestępczej działalności. Jednak dużo zależy od samych mieszkańców, który powinni właściwie zabezpieczyć swoje mienie i wartościowe przedmioty, aby nie stały się łatwym celem dla złodzieja i włamywacza.

Okres świąteczny to zwykle czas zwiększonego zainteresowania przestępców mieniem i własnością obywateli. To również okres bardziej intensywnych działań Policji, zwiększenia ilości służb patrolowych, wywiadowczych, kryminalnych i w ruchu drogowym. Policyjne patrole oprócz rejonu cmentarza i parkingów, pojawiają się również na osiedlach mieszkaniowych. Wszystkie te działania mają jeden cel – zapobiegać rozwojowi przestępczości, a jeżeli już dojdzie do czynu zabronionego, to zrobić wszystko aby  zatrzymać sprawcę na gorącym uczynku bądź bezpośrednio po jego zaistnieniu.

Okres świąteczny to także ważny sprawdzian odpowiedzialności dla samych obywateli i mieszkańców. Muszą oni mieć świadomość tego, że niewłaściwie zabezpieczone mienie stanowi łatwiejszy cel dla złodzieja i włamywacza, a nieodpowiedzialne zachowanie rodzi nie tylko prawne, ale i zdrowotne konsekwencje.

Dlatego też warto być przezornym i zastosować się do policyjnych wskazówek i porad.

Dla wyjeżdżających z domu – co należy zrobić:

 • dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi,
 • załączyć alarm, jeżeli taki jest,
 • rzeczy wartościowe umieścić w takim miejscu, aby nie stały się łatwym celem dla włamywacza, gdyż często działa on pod presją czasu, a spłoszony może szybko uciec,
 • poprosić rodzinę, znajomych, sąsiadów, aby odwiedzili mieszkanie podczas nieobecności właścicieli i sprawdzili wszystkie zabezpieczenia.

Dla przebywających na cmentarzach – co należy zrobić:

 • samochód zaparkować w miejscu do tego przewidzianym, na wskazanym wcześniej parkingu – należy unikać nieoświetlonych małych uliczek, gdzie auto może nie tylko stać się celem włamywacza, ale może np. zostać uszkodzone,
 • nie należy pozostawiać w aucie żadnych wartościowych przedmiotów, portfeli, torebek, telefonów, tabletów, laptopów, nawigacji samochodowych, a nawet odzieży, czyli wszystkiego co może przykuć uwagę złodzieja,
 • nie należy zabierać ze sobą na cmentarz dużych sum pieniędzy i zbędnych kart bankomatowych i kredytowych. Portfel należy nosić z przodu, najlepiej w zasuwanej bądź zamykanej kieszeni, podobnie telefon. Kobiety powinny szczególnie zwracać uwagę na torebki, aby nie pozostawiać ich przy grobach i nie kłaść na nagrobkach. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby stracić nie tylko sam portfel, ale całą torebkę z zawartością.

Dla kierowców – co należy zrobić:

 • parkować w miejscach wyznaczonych i stosować się do organizacji ruchu w rejonie cmentarzy,
 • przestrzegać dozwolonej prędkości,
 • pamiętać o bezpieczeństwie dzieci i przewożeniu ich w fotelikach bezpieczeństwa, a także zapinaniu pasów bezpieczeństwa,
 • nie wsiadać do auta po alkoholu,
 • stosować się do wszystkich znaków i przepisów ruchu drogowego.

Dla pieszych – co należy zrobić:

 • iść właściwą stroną jezdni,
 • przechodzić przez jezdnię w miejscach wyznaczonych i dozwolonych,
 • stosować obowiązkowo odblaski po zmroku poza terenem zabudowanym .

Wszystkie te policyjne wskazówki mają uświadomić mieszkańców i obywateli, że dbałość o swoją własność, zdrowie i życie, przezorność i przestrzeganie przepisów prawa to wyznaczniki bezpieczeństwa, które sprawią, że wspomnienie tych świąt będzie związane tylko z dobrymi przeżyciami.

Tekst: nadkom. Daniel Niezdropa