Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podczas ewakuacji zaginęło 6 pacjentów Oddziału Kardiologii „ECZ”, poszukiwania zakończyły się sukcesem

Data publikacji 06.09.2018

Na Oddziale Kardiologii Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku wybuchł pożar. Działania ratowniczo - gaśnicze od razu podjęli strażacy. Ewakuowano personel i pacjentów oraz zabezpieczono drogi dojazdowe i wyjazdowe z kompleksu. Sytuacja kryzysowa wymagała ścisłego współdziałania wszystkich służb i koordynowania działań, aby nie tylko zapobiec eskalacji zagrożenia, ale przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo pacjentom. Podczas ewakuacji, zaginęła w pobliskim lesie szóstka pacjentów – seniorów. Dzięki szybko podjętej akcji poszukiwawczej, starszych ludzi odnaleziono i udzielono im niezbędnej pomocy. To były jednak tylko ćwiczenia. Celem wspólnych działań było między innymi pokazanie starszym ludziom, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia.

W Europejskim Centrum Zdrowia w Otwocku wybuchł pożar. Ogień pojawił się na Oddziale Kardiologii. O sytuacji kryzysowej powiadomiono Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną oraz Komendę Powiatową Policji w Otwocku.

Strażacy rozpoczęli gaszenie pożaru, w międzyczasie ogłoszono ewakuację. Informowano personel oraz pacjentów, aby ci przeszli do wyznaczonej i bezpiecznej dla nich strefy. Dwóch pacjentów zostało poszkodowanych. W opuszczeniu objętego ogniem oddziału pomogli im strażacy.

Kiedy w ewakuowanym budynku dogaszano pożar, okazało się, że brakuje 6 starszych pacjentów. Sprawdzono budynek, jednak nie odnaleziono zaginionych.

Teren kompleksu medycznego otaczał las, dlatego istniało zagrożenie, że przestraszeni zaistniałą sytuacją w panice oddalili się w nieznanym kierunku. Pozbawieni telefonów, prowiantu i picia, a także dostępu do lekarstw mogli w każdej chwili zasłabnąć.

Policjanci koordynowali poszukiwania, w których wzięli udział dzielnicowi, policjanci z prewencji oraz kryminalni. W działaniach policjantów aktywnie wspomagali strażacy. Obszar poszukiwań podzielono na sektory, które dokładnie sprawdzano.

W końcu odnaleziono całą szóstkę i przekazano pod opiekę medykom. Na szczęście nikomu nic się poważnego nie stało. Poza zdenerwowaniem i zmęczeniem nie odnieśli oni dodatkowych urazów zdrowotnych.

Taki był właśnie scenariusz wspólnych działań mundurowych. Dzięki uprzejmości dyrekcji „ECZ”, mogliśmy przeprowadzić symulację zdarzeń, które rzeczywistości mogły się wydarzyć. Ćwiczenie pokazało też jak ważne jest współdziałanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne.

Role szóstki zaginionych pacjentów odegrali seniorzy z Domu Seniora „Wigor” w Woli Karczewskiej. Udział w tych ćwiczeniach miał im pokazać, że panika może okazać się zgubna w sytuacjach kryzysowych.

Policyjni profilaktycy, którzy brali udział w ćwiczeniu wyjaśnili seniorom, że nie tylko podczas takich sytuacji kryzysowych można stracić orientację. Policjanci przypomnieli seniorom o podstawowych zasadach, jakimi należy kierować się podczas spacerów i wycieczek do lasu, szczególnie teraz w okresie grzybobrania. Policjantki prowadzące wykład dla seniorów, przypomniały o informowaniu bliskich o zamiarze pójścia do lasu, zabierania ze sobą picia oraz prowiantu, wierzchniego okrycia oraz telefonu komórkowego z naładowaną baterią.

Seniorzy podziękowali policjantom za cenne wskazówki, deklarując chęć udziału w kolejnych przedsięwzięciach i projektach profilaktycznych.

Serdecznie dziękujemy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku za możliwość udziału we wspólnych ćwiczeniach, dyrekcji Europejskiego Centrum Zdrowia za udostępnienie obiektu i wsparcie organizacyjne, a także seniorom z Woli Karczewskiej, którzy z wielkim entuzjazmem zgodzili się na odegranie ról zaginionych staruszków.

dn

Powrót na górę strony