Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Upały i burze – co należy robić, aby uniknąć zagrożenia?

Data publikacji 10.06.2019

W związku z upałami występującymi w ostatnich dniach na terenie naszego powiatu i całego kraju, podczas których niewykluczone jest też występowanie gwałtownych burz i nagłych zjawisk pogodowych, zapraszamy do zapoznania się z treścią poradników opracowanych w ramach funkcjonowania Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Policjanci apelują do kierowców, aby w te upalne dni, robili sobie częstsze przerwy, szczególnie podczas dalszych podróży. Należy pamiętać, aby nie pozostawiać w samochodach żadnych łatwopalnych przedmiotów. Pamiętajmy o dzieciach i zwierzętach, aby w żadnym wypadku nie pozostawiać ich samych w aucie. Wystarczy chwila, aby doszło do tragedii. Naprawdę warto o tym wszystkim pamiętać.

Pogoda, z którą musimy sobie teraz radzić, jest obciążająca dla każdego, ale przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę i otoczyć opieką osoby starsze, dzieci, a także osoby z chorobami przewlekłymi.

Pamiętajmy też, że tak wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Upały są obciążające dla organizmu, bo nie jesteśmy do nich przyzwyczajeni.

Wysoka temperatura może mieć wpływ na samopoczucie, może osłabiać percepcję i zdolność szybkiego reagowania, na przykład podczas jazdy samochodem.

Podróżując autem, szczególnie podczas wakacyjnych wojaży, warto robić przerwy w podróży. Podczas postoju należy bezwzględnie pamiętać, aby nie pozostawić w samochodzie dziecka, psa czy też innego zwierzęcia. Stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia jest przestępstwem. Wystarczy chwila, aby doszło do tragedii.

Nie wolno też pozostawiać w samochodzie żadnych łatwopalnych przedmiotów, zapalniczek, telefonów komórkowych, które pod wpływem bardzo wysokiej temperatury mogą stać się nagle źródłem pożaru.

Podczas upałów należy zadbać o zdrowie, dlatego też:

  • utrzymywać chłód w pomieszczeniach swojego domu,
  • w ciągu dnia, zamykajmy okna i żaluzje, szczególnie po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna i żaluzje nocą, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa, jeśli jest to bezpieczne,
  • jeśli mieszkanie jest klimatyzowane, drzwi i okna należy zamykać,
  • nawadniajmy się wystarczająco dobrze poprzez picie płynów, a najlepiej wody mineralnej niegazowanej,
  • nośmy lekką, nieprzylegającą do ciała odzież z tkanin naturalnych, wychodząc na zewnątrz załóż kapelusz z szerokim rondem lub czapkę z daszkiem, noś okulary przeciwsłoneczne,
  • unikajmy wychodzenia na zewnątrz o najgorętszej porze dnia,
  • korzystajmy z chłodnych pryszniców i kąpieli,
  • nie dopuszczajmy do przegrzania organizmu,
  • stosujmy lekkostrawną dietę,
  • nie wysilajmy się nadmiernie podczas upałów,
  • zdecydowanie unikajmy picia w upalne dni napojów, które mają działanie moczopędne i odwadniające: kawa, herbata, coca- cola, alkohol,
  • dostarczajmy sobie w upalnie dni  ważne dla organizmu minerały takie jak: magnez, potas, sód i wapń.

Równie groźne jak upały mogą być też burze. W przypadku wystąpienia nagłych zjawisk pogodowych, należy pozamykać wszystkie okna w domu czy też w bloku. Należy pamiętać, aby na balkonie zdjąć kwietniki i zabezpieczyć znajdujące się tam przedmioty, na przykład donice, tak aby ich nagłe przemieszczenie się nie spowodowało uszkodzeń i zniszczeń.

Kiedy jesteśmy w podróży, podczas nawałnicy, należy unikać parkowania w miejscach zalesionych, w rejonie drzew, banerów i konstrukcji, które pod wpływem porywów wiatru mogą zostać uszkodzone i tym samym stać się zagrożeniem dla kierujących i podróżujących.

Załączone poradniki prezentują co należy robić w przypadku upałów i burz, dlatego zachęcamy do lektury, warto się z nimi zapoznać.

UPAŁY - poradnik regionalnego systemu ostrzegania (RSO):

BURZE i NAWAŁNICE - poradnik regionalnego systemu ostrzegania (RSO):

dn

Powrót na górę strony