Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Akcja sprawdzania sklepów z alkoholem w ramach działań „Bezpieczne Wakacje”

Data publikacji 11.07.2018

Policjanci z pionu prewencji wspólnie z funkcjonariuszami zajmującymi się profilaktyką społeczną we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przeprowadzili kontrolę sklepów w Otwocku, w których sprzedawany jest alkohol. Policjanci weryfikowali, czy stoiska są właściwie oznaczone i wyposażone w tabliczki informujące o szkodliwości alkoholu, a także zakazy sprzedaży alkoholu nieletnim oraz nietrzeźwym. Policjanci wspólnie z członkami komisji sprawdzali też placówki pod kątem spożywania alkoholu w obrębie tych punktów handlowych. Policjanci przypominają, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest zabroniona, a za rozpijanie nastolatków grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

W ramach działań prewencyjnych realizowanych w związku z akcją „Bezpieczne Wakacje”, policjanci z pionu prewencji otwockiej komendy oraz profilaktycy społeczni realizujący zadania z zakresu przeciwdziałania zjawiskom patologicznym wśród młodzieży, zaplanowali z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Otwocku - akcję, której celem było sprawdzenie punktów handlowych oferujących do sprzedaży alkohol.

Policjanci wspólnie z członkami komisji sprawdzali punkty pod kątem spełniania, zgodnie z obowiązującymi przepisami, wymogów związanych z właściwym oznaczeniem stoisk oraz umieszczania w nich oraz w sklepach informacji o szkodliwości alkoholu, zakazu jego sprzedaży osobom nieletnim oraz nietrzeźwym.

Na „celowniku” kontrolerów znalazły się też miejsca, w których osoby kupujące alkohol, „degustują” zakupione trunki przy sklepie, naruszając tym samym ustalony porządek prawny, zakazujący takich zachowań w miejscach publicznych.

Kontrole miały na celu uświadomienie sprzedawców o konsekwencjach administracyjno-porządkowych oraz karnych związanych z naruszaniem nakazów oraz łamaniem zakazów.

W sprawdzanych punktach handlowych, policjanci oraz przedstawiciele urzędu miasta informowali również o skutkach prawnych i odpowiedzialności związanej ze sprzedażą alkoholu nieletnim oraz tzw. rozpijaniem nieletnich, poprzez umożliwianie im zakupu wyrobów alkoholowych.

Policjanci wspólnie z komisją w okresie wakacyjnym będą sprawdzać punkty handlowe. Apelujemy również do rodziców, aby rozmawiali ze swoimi dziećmi na temat  zagrożeń i uświadamiali swoje pociechy, że kontakt z alkoholem, szczególnie w zbyt wczesnym wieku, może być początkiem patologicznych zachowań oraz uzależnieniem w przyszłości.

dn