Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzielnicowy rozmawiał o cyberzagrożeniach z uczniami kołbielskiej podstawówki

Data publikacji 21.05.2018

Dzielnicowy gminy Kołbiel zaangażował się w organizację spotkań z młodzieżą w gminnych placówkach oświatowych. Wspólnie z funkcjonariuszką zajmującą się prowadzeniem lekcji o bezpieczeństwie, dzielnicowy współprowadził zajęcia profilaktyczne dotyczące zagrożeń cyberprzestępczością. Temat na topie, który jest w szczególnym zainteresowaniu szkół i pedagogów. Internetowa profilaktyka jest tematem nr 1 podczas prelekcji mundurowych w powiecie otwockim. Policjanci pokazują i uświadamiają - co należy robić, aby uniknąć sieciowych zagrożeń. Zachęcają przy tym młodzież do rozważnego korzystania z zasobów informacyjnych i portali społecznościowych.

Klasy czwarte i piąte ze Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Kołbieli, miały przyjemność i możliwość uczestniczenia w dwudniowym cyklu zajęć z policjantami z Otwocka i komisariatu w Karczewie.

Zajęcia prowadzili wspólnie: kołbielski dzielnicowy – asp. szt. Mariusz Lewandowski oraz mł. asp. Karolina Pardej, policjantka wyznaczona do realizacji zadań z zakresu profilaktyki społecznej.

Cykl dwudniowych lekcji miał związek z obecnym kierunkiem policyjnej działalności, który zakłada zwiększenie ilości spotkań dotyczących zagrożeń internetowych.

Ta edukacja ma bardzo ważny aspekt, szczególnie teraz, kiedy internet dociera do każdego domostwa. Jego powszechność to także realny wzrost zagrożenia cyberprzestępczością, poprzez działalność osób wykorzystujących sieć do łamania prawa.

Podczas lekcji policjanci omawiali najczęściej występujące zagrożenia internetowe. Mundurowi przestrzegali przed instalowaniem podejrzanego oprogramowania i nie odwiedzaniem witryn internetowych, które mogą wykorzystywać cyberprzestępcy, aby włamać się do komputera.

Funkcjonariusze wiele uwagi poświęcili zachowaniom młodzieży w internecie, głównie takim, które mogą naruszać porządek prawny. Karolina Pardej i Mariusz Lewandowski, ostrzegali, aby nie wykorzystywać portali społecznościowych do nękania i szkalowania, poprzez zakładanie fałszywych profili oraz udostępniania informacji, które mogłyby pokazać kogokolwiek w złym świetle.   

Uczniowie mogli zadawać pytania. Dotyczyły one przede wszystkim odpowiedzialności za negatywne zachowania. Policjanci wyjaśniali uczniom, że globalna sieć służy wyłącznie do tego, aby wykorzystywać jej zasoby w sposób mądry i racjonalny.

Przed policjantami kolejne oświatowe wyzwania i organizacja profilaktycznych pogadanek, wykładów i prelekcji.

dn

Powrót na górę strony