„Łapki na kierownicę”, otwoccy policjanci reagują i przestrzegają - Aktualności - KPP w Otwocku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

„Łapki na kierownicę”, otwoccy policjanci reagują i przestrzegają

Data publikacji 16.04.2018

Naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku, to wykroczenie drogowe, za które aktualny taryfikator przewiduje grzywnę w formie mandatu karnego, w wysokości 200 złotych, gdzie limit punktowy kierowcy zostaje pomniejszony o 5 punktów karnych. Policjanci z otwockiej drogówki zdecydowanie reagują na każdy zauważony przypadek naruszania tego zakazu. Korzystanie z telefonu w czasie jazdy, nie tylko zaburza koncentrację, ale przede wszystkim nie daje możliwości szybkiej reakcji kierowcy w sytuacji zagrożenia. Dlatego - kierowcy - pamiętajcie, że koncentracja jest ważnym czynnikiem bezpiecznej jazdy.

Policjanci z otwockiej drogówki widząc negatywne zachowania kierowców, związane z używaniem telefonów komórkowych podczas jazdy, od razu reagują. Taka kontrola kosztuje kierowcę utratę 5 punktów karnych i finansową stratę w wysokości 200 złotych, tytułem zapłaty za mandat karny. Takie wykroczenia policjanci ujawniają praktycznie każdego dnia.

Podczas patrolu Karczewa, policyjny radiowóz minął dostawczy volkswagen, którego kierowca  trzymając telefon przy uchu, prowadził ożywioną rozmowę, nie bacząc na to, że widzą to stróże prawa. Policjanci od razu zareagowali. Ta kontrola zakończyła się wypisaniem mandatu karnego.

Policjanci podczas każdej służby zwracają uwagę na wszelkie zachowania kierowców, których konsekwencją mogą być zdarzenia drogowe. Zaaferowany rozmową kierowca, piszący smsa czy przeglądający zasoby internetowe w smartfonie, nie zdaje sobie sprawy, że traci skupienie nad tym co powinno być dla niego najważniejsze, a mianowicie nad tym co dzieje się przed nim na drodze. Wystarczy chwila takiej nieuwagi, aby nie wyhamować w porę, wjechać nagle na przejście dla pieszych, uderzyć w inny pojazd, rowerzystę, czy też stracić panowanie nad kierownicą.

Aby zobrazować, jak niebezpieczne jest korzystanie z aparatu podczas jazdy samochodem, posłużymy się danymi pomiarowymi, które polska Policja przedstawiała podczas inauguracji jednej z kampanii mających służyć drogowemu bezpieczeństwu:

Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h, to wówczas pokonuje on odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką  odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich. (isp.policja.pl)

Jak widać, niebezpieczne w skutkach może być korzystanie z telefonów i smartfonów podczas jazdy samochodem.

Wystarczy kilka takich policyjnych kontroli, aby wyczerpać limit punktowy i zostać skierowanym na weryfikację teoretyczną i praktyczną, aby odnowić uprawnienia do kierowania pojazdami.

Policjanci apelują, aby korzystać wyłącznie z zestawów głośnomówiących i zestawów słuchawkowych podczas jazdy samochodem. Warto zadbać o koncentrację za kierownicą, szybka reakcja to szansa na uniknięcie zdarzenia drogowego bądź skutków nieprzewidzianej sytuacji na drodze .

dn

Ładowanie odtwarzacza...