Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się oszukać „na policjanta” ! Ostrzeż inne osoby.

Data publikacji 14.12.2017

Przestępcy działający metodą "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Oszuści pojawili się ostatnio także na terenie powiatu otwockiego. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

 

Przestępcy są często zatrzymywani dzięki pomocy osób, które mają świadomość tego, że mogą zostać oszukane. Niestety wciąż jesteśmy informowani o kolejnych pokrzywdzonych. Ostatnio takie zdarzenie na terenie naszego powiatu miało miejsce w miniony wtorek. 83-letnia mieszkanka Otwocka przekazała znaczną sumę pieniędzy mężczyźnie, który podawał  się za osobę wspólpracującą z policjantami. Kobieta odbiera telefon od rzekomego „policjanta” z prośbą o pomoc w zatrzymaniu oszustów. Postępując  zgodnie z instrukcją przekazała przestępcom swoje oszczędności.

Oszuści zadzwonili najpierw na numer stacjonarny kobiety i nawiązali z nią rozmowę. Zaczęli ją straszyć i zażądali pieniędzy. Po chwili jednak połączenie zostało przerwane. Bardzo szybko telefon zadzwonił ponownie. Tym razem przestępca podszył się pod osobę policjanta.

Oszust działając metodą „na policjanta” przekonywał starszą panią, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosił, aby kobieta mu w tym pomogła. Twierdził, że dzięki temu będzie można zatrzymać przestępców oszukujących starsze osoby i zapobiec utracie ich oszczędności. W tym przypadku pomoc miała polegać na przekazaniu gotówki osobie, która przyjdzie na spotkanie we wskazane miejsce. Zaś rzekomi policjanci zatrzymają w czasie akcji oszusta na „gorącym uczynku”, po czym pieniądze zostaną jej oddane. Dodatkowo przestrzegano starszą panią, aby wypłacając  pieniądze, nie mówiła kasjerowi, ani nikomu z obsługi placówki bankowej, w jakim celu to robi. Oszuści przekonywali ją, że pracownicy banków również mogą należeć do grupy przestępczej i dlatego nie wolno ich o niczym informować.

Kobieta wszystko zrobiła zgodnie z podawanymi wskazówkami. Po przekazaniu pieniędzy oszustowi wróciła do domu. Zgodnie z instrukcją czekała na kontakt i zwrot pieniędzy. Kiedy nikt nie zadzwonił, ani się nie pojawił, pokrzywdzona zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

 

Pamiętajmy o zasadzie „ograniczonego zaufania” do nieznajomych. Często o niej zapominamy, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

  1. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji.
  2. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!

Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

 

 

(KGP/ kz/aw)

 

 

Powrót na górę strony