Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Seminarium - zagrożenia terrorystyczne w kraju i na świecie

Data publikacji 02.11.2017

„Zarządzanie kryzysowe w kontekście zagrożeń kryminalnych i terrorystycznych występujących w kraju i na świecie” to temat seminarium, które zostało zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Otwocku przy współudziale Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku. Podczas seminarium przekazano informacje na temat zagrożeń kryminalnych i terrorystycznych, postępowania w przypadku uzyskania informacji o podłożeniu urządzenia wybuchowego oraz ochrony przeciwpożarowej.

W siedzibie Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Otwocku odbyło się seminarium nt. „Zarządzanie kryzysowe w kontekście zagrożeń kryminalnych i terrorystycznych występujących w kraju i  na świecie” zorganizowane zgodnie z "Rządowym programem ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017".

Do uczestnictwa w sympozjum zostali zaproszeni przedstawiciele służb odpowiedzialnych za szeroko pojęte bezpieczeństwo, a także instytucji zajmujących się analizą zagrożeń i badaniami z obszaru bezpieczeństwa. W sympozjum uczestniczyli Wicestarosta Paweł Rupniewski, Sekretarz Powiatu Zbigniew Rak, Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak oraz włodarze i przedstawiciele samorządów powiatu otwockiego, przedstawiciele sądów i prokuratury rejonowej w Otwocku i Garwolinie, dyrektorzy i przedstawiciele szkół powiatu otwockiego, dyrektorzy i przedstawiciele szpitali i placówek ochrony zdrowia, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu otwockiego oraz wielu innych zaproszonych gości.

Ze strony gospodarzy gości powitał Komendant Powiatowy Policji w Otwocku mł. insp. Hubert Białogrodzki. W swoim wystąpieniu zaakcentował wagę zarządzania kryzysowego, podkreślił jak wielkie znaczenie ma współpraca w kontekście eliminowania zagrożeń związanych z zagrożeniem terrorystycznym, a także wzajemna współpraca i wymiana doświadczeń. Przedstawił prelegentów i omawiane przez nich zagadnienia.Prelegentami byli: dowódca zespołu oraz miner- pirotechnik Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie oraz Kierownik Sekcji Kontrolno Rozpoznawczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.

Następnie głos zabrał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Otwocku nadkom. Jędrzej Bełz, który wprowadził słuchaczy w tematykę seminarium. Poruszył zagadnienie zarządzania kryzysowego, odniósł się do wiedzy, która jest potrzebna, aby zapobiegać zagrożeniom, a także umożliwia podjęcie szybkiej reakcji w sytuacjach kryzysowych. Podkreślił istotę współpracy służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa we wszystkich jego aspektach.

Seminarium składało się z trzech paneli. W pierwszym, dowódca zespołu Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie rozpoczął od przedstawienia rysu historycznego zjawiska wtargnięcia napastnika na teren placówki oświatowej. Przedstawił charakterystykę sprawcy. Podawał przykłady ataków terrorystycznych, do jakich doszło m.in. w Stanach Zjednoczonych w Columbine, Francji w Nicei, czy Norwegii na wyspie Utoya. Zwrócił uwagę na fakt, że w Polsce również dochodzi do podobnych zamachów, i tak np. w październiku 2017r. w galerii handlowej w Stalowej Woli mężczyzna atakował nożem przypadkowe osoby, w wyniku czego zranił 10 osób, z których później jedna zmarła.Następnie zaprezentował film instruktażowy przygotowany w ramach akcji edukacyjnej m.st. Warszawy. To spot zatytułowany „Uciekaj – Chowaj się - Walcz”, który mówi o zagrożeniach podczas ataku terrorystycznego. Prelegent szczegółowo omówił, jak należy zachować się w przypadku wtargnięcia napastnika, co zrobić, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie.

Jako drugi głos zabrał Kierownik Sekcji Kontrolno Rozpoznawczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, który omówił wymagania w zakresie ewakuacji. Podkreślał m.in. znaczenie współdziałania osób odpowiedzialnych za wykonywanie działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji ludzi, praktycznego sprawdzania warunków ewakuacji czy instrukcji bezpieczeństwa pożarowego. Omówił zasady postępowania w przypadku otrzymania „podejrzanej” przesyłki, poruszył zagadnienie zagrożenia promieniowaniem jonizującym, a także powiedział jak się przed nim chronić.      

Ostatni z prelegentów miner- pirotechnik Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Warszawie rozpoczął swoje wystąpienie od przedstawienia aktów prawnych mówiących o odpowiedzialności za fałszywe zawiadomienie o podłożeniu urządzenia wybuchowego. Szczegółowo omówił, jak zachować się w przypadku znalezienia ładunku wybuchowego oraz jakie podjąć kroki w przypadku uzyskania informacji o podłożeniu urządzenia wybuchowego.      

Uczestników seminarium pożegnał I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Otwocki nadkom. Jędrzej Bełz podkreślając, że zarządzanie kryzysowe należy traktować kompleksowo, z uwzględnieniem w tym procesie różnych środowisk, ponieważ bardzo ważne jest ciągłe podnoszenie kompetencji oraz poprawa funkcjonowania systemu. Wyraził nadzieję , że zdobyta podczas seminarium wiedza na temat samego zjawiska terroryzmu oraz zwiększenie świadomości, jak się zachować w przypadku omawianych zagrożeń, przełoży się na poprawę bezpieczeństwa w placówkach powiatu otwockiego.

 

aw

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony