"Odblaskuj" z otwocką drogówką czyli "Bezpieczni po zmroku" - Aktualności - KPP w Otwocku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Odblaskuj" z otwocką drogówką czyli "Bezpieczni po zmroku"

Data publikacji 24.11.2016

W okresie jesienno-zimowym osoby piesze, rowerzyści są bardziej narażeni na udział w wypadkach drogowych. Ich główne przyczyny to lekkomyślne zachowanie kierujących i pieszych, wcześniej zapadający zmrok, ograniczona widoczność oraz zmienne warunki atmosferyczne. Wielu tragedii można byłoby uniknąć, gdyby piesi czy rowerzyści stosowali się do przepisów nakładających na nich obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku poza obszarem zabudowanym. Wczoraj w godzinach wieczornych, po raz kolejny w tym miesiącu w ramach działań "Bezpieczni po zmroku" policjanci otwockiej i stołecznej drogówki pouczali pieszych i rowerzystów oraz wręczali im elementy odblaskowe.

Stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych i rowerzystów w istotny sposób podnosi bezpieczeństwo na drodze. Wiąże się to bezpośrednio z możliwością wcześniejszego dostrzeżenia pieszych czy rowerzystów przez kierujących pojazdami. Kierowca ma czas aby odpowiednio zareagować-zwolnić, wyminąć pieszego, zatrzymać się.

Policjanci ruchu drogowego w trakcie codziennej służby, o tej porze roku, szczególnie zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów przez pieszych oraz kierujących. Spostrzeżenia i doświadczenia otwockiej drogówki zwróciło uwagę na konieczność zintensyfikowania działań w tym zakresie.

Wczoraj w godzinach wieczornych policjanci otwockiej drogówki i stołecznej Policji na terenie naszego powiatu po raz kolejny prowadzili działania kontrolno - prewencyjne pod nazwą "Bezpieczni po zmroku".

Głównym celem prowadzonej akcji jest uświadomienie pieszym i rowerzystom, jak duży mają wpływ na swoje bezpieczeństwo oraz, że elementy odblaskowe mogą ratować życie i zdrowie. Policjanci stosowali i będą stosować podczas trwania tej akcji częściej, nie tylko środki karne przewidziane w przepisach kodeksu drogowego, ale również wręczali i wyposażali pieszych i rowerzystów w elementy odblaskowe.

Do naszej akcji włączyła się również Wójt Gminy Osieck Pani Karolina Zowczak zakupując 100 sztuk kamizelek odblaskowych, które policjanci otwockiej drogówki rozdawali wczoraj m.in. na terenie gminy Osieck. O bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na terenie gminy Kołbiel, zadbał Wójt Gminy Kołbiel Pan Adam Budyta, który także zakupił kamizelki odblaskowe.

Mamy nadzieję, że zarówno cel działań jak i sama inicjatywa spotka się z dużym zainteresowaniem wszystkich pieszych oraz rowerzystów, którzy chętnie przyjmą i założą przekazywane im przez policjantów elementy odblaskowe. Pamiętajmy tak mała rzecz może uratować życie. „Odblaskujmy” z otwocką drogówką.

sd