Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą? - Aktualności - KPP w Otwocku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Data publikacji 11.07.2016

Sezon rowerowy w pełni, co niestety skutkuje też wzrostem zgłoszeń dotyczących kradzieży jednośladów. Policjanci z Otwocka przypominają o kilku ważnych zasadach bezpiecznego i prawidłowego zabezpieczenia rowerów. Często rowery giną spod sklepów, z piwnic, balkonów, przypięte do stojaków i latarni. Tysiące rowerów w całym kraju pada łupem złodziei. W większości przypadków niestety sami jesteśmy sobie winni. Jak zatem chronić nasz cenny nabytek aby go nie stracić?

Należy zaznaczyć na początku - nie istnieje stuprocentowe zabezpieczenie przed kradzieżą - podobnie zresztą jak w przypadku kradzieży samochodów, włamań do mieszkań, czy nawet włamań do systemów komputerowych. Możemy jedynie maksymalnie zniechęcić złodzieja i ograniczyć ryzyko kradzieży do minimum.

Tak naprawdę już w momencie kupowania roweru powinniśmy pomyśleć o odpowiednim do jego wartości zabezpieczeniu. Generalna niepisana zasada mówi, że zapięcie powinno kosztować około 10% wartości roweru. Aż dziwi nierozwaga kupujących, którzy rower za 2000 zł zabezpieczają linką kupioną w supermarkecie za 20 zł - możemy być pewni że go stracimy. Przecięcie takiej linki, „rasowemu” złodziejowi zajmuje dosłownie chwilę.

Podstawą w dobrym zabezpieczeniu roweru przed kradzieżą jest mocna i wytrzymała blokada mechaniczna. Złodzieje praktycznie w ogóle nie próbują otwierać blokad wytrychami, czy innymi urządzeniami. Stosują metodę najprostszą, ale i najbardziej skuteczną - siłową. Większość ze wszystkich kradzieży polega na przecięciu linki lub łańcucha odpowiednimi szczypcami. Wystarczy, że kupimy mocną blokadę i większość złodziei odejdzie od roweru, nie mając czasu na „bawienie” się nasza blokadą.

Mundurowi z Otwocka radzą: Używajmy tylko: U-locków, solidnych specjalnych łańcuchów oraz markowych zapięć składanych.

Dodatkowo w ramach prewencji nie zapomnijmy o zapisaniu numeru fabrycznego ramy rowerowej. Zazwyczaj jest ona nabita w okolicach suportu (pod korbą). W razie kradzieży może to nam pomóc w udowodnieniu, że rower jest naszą własnością. A numer ten jest zawsze potrzebny, aby zarejestrować rower w policyjnych systemach, kiedy już niestety skradziono go nam.

Niestety nie bójmy się tego powiedzieć ale najważniejsza sprawą są jednak nawyki - nic nam po super U-locku, jeśli go zapniemy nieprawidłowo.

Najczęściej popełniane błędy przy zabezpieczaniu przed kradzieżą rowerów:

przypinanie tylko przedniego koła - jest to najczęstszy błąd rowerzystów. Jeśli tak zrobimy - to nawet najlepszy U-lock nie pomoże. Złodziej po prostu wymontuje w kilka sekund koło i zabierze resztę roweru. Jeśli w rowerze są szybkozamykacze (QR - Quick-Release) - a są w większości rowerów górskich - to nie potrzebuje do tego żadnych narzędzi!

przypinanie nawet najlepszymi zapięciami roweru do „słabych punktów” - cienkich krat, stojaków na rower wykonanych z prętów o małej średnicy, ogrodzeń - w takim wypadku o wiele łatwiej przeciąć element do którego jest mocowany rower niż samo zapięcie.

zostawianie nieprzypiętego roweru przed sklepem - "„tylko na kilka sekund”". Pamiętajmy - odjechanie rowerem zajmuje dosłownie trzy sekundy - zanim się odwrócimy jego może już nie być.

trzymanie roweru w piwnicy - zazwyczaj są bardzo słabo zabezpieczone i dobrze wyizolowanie - dzięki czemu włamywacz nawet robiący dużo hałasu nie jest słyszalny z mieszkań.

trzymanie roweru na balkonie. Nawet 10. piętro nie stanowi problemu dla złodzieja - kradzież jest dokonywana "„na wędkę”" z dachu, albo przechodząc po balkonach i spuszczając rower na ziemię.

przypinanie rowerów do znaków drogowych - przypinając rower do takiego elementu popatrzmy w górę - czasami na słupie nawet nie ma żadnego znaku - w takim wypadku wystarczy rower po prostu podnieść i zdjąć ze słupka... Jeśli znak jest - pamiętajmy że pod osłoną nocy można go łatwo zdemontować używając zwykłych narzędzi (klucz płaski) i przełożyć rower.

zostawianie w rowerze akcesoriów łatwych do zdjęcia - np. liczników, bidonów, pompek, siodełek na szybkozamykacz.

Otwoccy policjanci przypominają również o możliwości oznakowania jednośladu. Zaznaczmy jednak...Znakowanie roweru nie chroni nas ani trochę przed kradzieżą. Ma ono na celu tylko i wyłącznie ułatwienie odnalezienia roweru po kradzieży.

Procedura programu polega na wygrawerowaniu specjalnym przyrządem typu "engrawer", oznaczenia składającego się z liter i cyfr oraz rejestracji w bazie danych Policji. Każdy oznakowany rower zostanie opatrzony w widocznym miejscu naklejką samoprzylepną informującą o dokonaniu oznakowania roweru. Mikroudarowa technologia "engrawera" pozwala na wykonanie precyzyjnego oznakowania, a ponadto powoduje zmiany w strukturze materiału wykrywane nawet po powierzchniowym zatarciu znaków.

Elementy podlegające oznakowaniu oraz miejsca wykonania oznaczeń:

*rama roweru pod kierownicą,

*ramię przekładni sprzężone z przekładnią,

*przedni widelec.

Rejestracja w komputerowej bazie danych odbywa się na podstawie:

- dokumentu tożsamości właściciela (osoba pełnoletnia),
- dowodu zakupu - paragon lub faktura, umowa kupna - sprzedaży, (wg. oświadczenia ustnego właściciela).

ZNAKOWANIA ROWERÓW: Odbywa się w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku (tel. 22 779-40-91), Komisariatach Policji w Józefowie( tel. 22 789-21-07) i Karczewie (tel. 22 780-65-77). Prosimy o wcześniejsze telefoniczne umówienie znakowania.

sd/materiały źródłowe internet