Apelujemy o rozwagę na drodze! - Aktualności - KPP w Otwocku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Apelujemy o rozwagę na drodze!

Data publikacji 31.05.2016

Wysokie temperatury i zbliżające się wakacje, zachęcają miłośników motocykli do szybkiej jazdy po drogach powiatu otwockiego. Kierowcy samochodów również nie przyzwyczaili się jeszcze do obecności motocyklistów na drogach, co skutkuje wypadkami. W jednym z dzisiejszych zdarzeń drogowych motocyklista zderzył się z samochodem. Młody mężczyzna zmarł. Otwoccy policjanci po raz kolejny proszą wszystkich użytkowników dróg o rozwagę i bezpieczną jazdę.

Analiza wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, wskazuje, że krzywdząca dla użytkowników jednośladów, jest opinia, że to tylko Oni jeżdżą niezgodnie z przepisami i "szaleją" na drogach. Wśród motocyklistów, podobnie jak wśród kierowców aut, są ludzie znający przepisy i przestrzegający prawa. Ale jak w każdej grupie, znajdą się również tacy, którzy nie szanują przepisów, zdrowia i życia swojego i innych. Dotyczy to oczywiście wszystkich użytkowników drogi.

Dzisiaj na jednej z ulic Otwocka doszło do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem motocyklisty. Kierujący jednośladem zderzył się z nadjeżdżającym pojazdem. Jak często bywa w takich sytuacjach, motocyklista w „starciu” z samochodem nie miał żadnych szans. Młody mężczyzna prawdopodobnie w wynku poniesionych obrażeń ciała, zmarł.

Obecnie jest jeszcze za wcześnie na szczegółowe określenie winy i przyczyn zaistniałego zdarzenia, jednak z policyjnych danych jasno wynika, że w przeważającej liczbie jest to nadmierna prędkość lub nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Przypominamy wszystkim motocyklistom:

* Zdobądź potrzebne do kierowania motocyklem uprawnienia

*Jazda na motocyklu jest zadaniem złożonym i z pewnością bardziej skomplikowanym niż prowadzenie samochodu. Wymaga od kierowcy całkowitej uwagi i aktywności każdej części jego ciała.

* W sytuacji, kiedy zamierzamy wsiąść na nowy dla nas motocykl pamiętajmy, że zanim wyruszymy musimy dobrze się z nim zapoznać. Każdy motor jest troszkę inny, a to może mieć wpływ na późniejszy komfort jazdy. Należy sprawdzić ustawienie lusterek, wypróbować sprzęgło, hamulce i zaznajomić się z rozmieszczeniem poszczególnych kontrolek.

* Używajmy kierunkowskazów i patrzmy w lusterka.

* Nie wymuszajmy pierwszeństwa, nie ścigajmy się z innymi pojazdami i pamiętajmy, nawet jeżeli mamy 200-konny motocykl, nie oznacza to, że musimy pierwsi startować ze świateł.

Otwoccy policjanci apelują o wzajemny szacunek i zrozumienie do wszystkich uczestników ruchu drogowego.

sd