Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W przypadku zagubienia lub kradzieży warto zastrzec dokumenty

Data publikacji 15.03.2016

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych do wyjaśnienia sytuacji z wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. Warto zadbać o to, aby ktoś kto wejdzie w posiadanie naszych dokumentów nie wykorzystał ich z korzyścią dla siebie, a ze stratą dla tych, którzy je utracili.

W ostatnim czasie wiele osób, również mieszkańców naszego powiatu, stało się ofiarami oszustów. Przestępcy dysponując numerami dokumentów tożsamości, składali wnioski o tzw. szybkie pożyczki, korzystając z usług internetowych firm. Spółki zajmujące się udzielaniem kredytów gotówkowych, przez internet bądź telefon- na podstawie dowodów tożsamości- przesyłają pieniądze na rachunek „wnioskodawcy”, a raty ze spłaty pożyczki przychodzą niestety na adres widniejący w dokumencie tożsamości. I dopiero wtedy dowiadujemy się, że ktoś posłużył się naszym dokumentem.

Co robić w przypadku utraty dokumentów?

UTRACONE DOKUMENTY NALEŻY NAJPIERW ZASTRZEC W BANKU - to kilkanaście tysięcy placówek w całym kraju (w wielu z nich nie trzeba nawet mieć konta bankowego). Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać:

  1. Zastrzeżenie w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE - w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmuącym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami.

  2. Powiadomienie Policji -ale tylko w przypadku, jeżeli dokumenty utracono w wyniku kradzieży.

  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu - informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Warto także pamiętać o „mądrym” posługiwaniu się własnymi danymi osobowymi w sieci. Atrakcyjna oferta pracy umieszczona na ogólnie dostępnym portalu z ogłoszeniami, nie zawsze może okazać się autentyczna. Oszuści często podają prawdziwe nazwy firm, chcąc uwiarygodnić bardziej swoją „ofertę”.

Dlatego warto, zanim prześlemy jakiekolwiek informacje sprawdzić czy taka firma istnieje i przede wszystkim skontaktować się z jej przedstawicielstwem, po wcześniejszym sprawdzeniu np. w KRS-ie czy w ogólnie dostępnych rejestrach podmiotów gospodarczych dokładny adres i kontakt telefoniczny podmiotu bądź potencjalnego pracodawcy istnieje.

Najbardziej wzbudzić naszą czujność i nieufność powinna oferta, w której wymagane jest przesłanie np. skanów dokumentów tożsamości bądź potwierdzeń otrzymywania emerytury lub renty. Należy pamiętać, że takie dokumenty również mogą być później wykorzystane przez oszustów do wyłudzania kredytów bądź pożyczek tzw. „chwilówek”.

Pamiętajmy, że podstawową zasadą ograniczonego zaufania jest dokładne sprawdzenie wiarygodności oferty. Tylko w taki sposób można uniknąć i ochronić się przed działaniem oszusta.

sd/KSP

Powrót na górę strony