Sezon rowerowy w pełni! - Aktualności - KPP w Otwocku

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sezon rowerowy w pełni!

Data publikacji 10.05.2016

W miesiącach wiosennych i letnich, na ulice wyjeżdża największa liczba rowerzystów. Niestety, ci użytkownicy dróg, są często uczestnikami groźnych wypadków. Aby rowerowa podróż była bezpieczna właściciele rowerów muszą zadbać m.in. o niezbędne wyposażenie swojego pojazdu. Mogą im w tym pomóc producenci, importerzy i dystrybutorzy rowerów. Przydatne może być również oznakowanie jednośladu i zabezpieczenie go w ten sposób dodatkowo przed kradzieżą.

Na bezpieczeństwo rowerzystów na drodze duży wpływ ma odpowiednie wyposażenie ich pojazdów w niezbędne oświetlenie i inne urządzenia. Pamiętajmy, że brak obowiązkowego wyposażenia roweru, oprócz łamania prawa, może być przyczyną groźnych wypadków, w których to właśnie rowerzyści mają najmniejsze szanse wyjść bez uszczerbku na zdrowiu. Stąd apelujemy do samych rowerzystów jak i do producentów, importerów i dystrybutorów rowerów, aby przyczyniali się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, kupując i sprzedając już właściwie wyposażony pojazd.

Przypominamy, że prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:
1) światła:
- z przodu - światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
- z tyłu -jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające,
2) co najmniej jeden skutecznie działający hamulec (nożny lub ręczny),
3) dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nie przeraźliwym dźwięku.

Otwoccy policjanci zachęcają także do zaopatrywania się w dodatkowe elementy odblaskowe na rowery, ale także na ubranie rowerzysty np. kamizelki. Wszystko to wpływa na zwiększenie widoczności rowerzystów na drogach i przyspiesza reakcję kierowców. Świecąca zawieszka, naklejka lub opaska to tak niewiele, a może uratować komuś życie.

W miesiącu maju w naszych rodzinach częstym prezentem komunijnym jest zakup jednośladu. Warto zabezpieczyć taki prezent w dodatkowe oznakowanie, ktore można nanieść na rower w Komendzie Powiatowej Policji w Otwocku ( po wcześniejszym umówieniu ).

Ten dodatkowy sposób, może zarówno chronić przed kradzieżą, jak i pozwala na późniejszą identyfikację roweru.

sd