Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci z wizytą w Centrum Badań Jądrowych

Data publikacji 15.01.2014

Narodowe Centrum Badań Jądrowych to nie tylko energetyka jądrowa. Zajmuje się ono badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i rozwijaniem technologii jądrowych. Centrum tworzy infrastrukturę informatyczną i laboratoryjną niezbędną dla wsparcia eksperckiego programu budowy energetyki jądrowej w Polsce. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, dzięki uprzejmości dyrekcji Instytuty mogli zapoznać się z jego działalnością.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych jest jednym z największych instytutów naukowych w Polsce, dysponującym m.in. jedynym w Polsce jądrowym reaktorem badawczym Maria. Zatrudnia ponad 1000 fizyków, inżynierów i pracowników pomocniczych. Kadra naukowa to ok. 70 profesorów i doktorów habilitowanych i ponad 120 doktorów.

Wczoraj na zaproszenie dyrekcji Instytutu, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, mieli możliwość bliższego zapoznania się zarówno z zagadnieniami związanymi technologią jądrową, jak i jej szerokim zostosowaniem.

Instytut prowadzi badania reaktorowe i prace nad paliwem jądrowym, a także nad bezpieczeństwem instalacji jądrowych. Bada gorącą plazmę dla energetyki termojądrowej przyszłości i rozwija metody modyfikacji materiałów. Prowadzi badania na rzecz ochrony środowiska i na rzecz bezpieczeństwa. Centrum przygotowuje się do roli organizacji wsparcia technicznego dla polskiego programu jądrowego. Rozwija niezbędną do tego celu infrastrukturę, a w szczególności tworzy Centrum Informatyczne Świerk. Przejmuje doświadczenia krajów zaawansowanych w energetyce jądrowej i we współdziałaniu z nimi kształci własną kadrę.

Centrum współpracuje z czołowymi instytutami na niemal wszystkich kontynentach (w tym z CERN-em - największym laboratorium naukowym na Ziemi), a ich profesorowie zasiadają we władzach międzynarodowych organizacji badawczych. Współuczestniczą oni w globalnych przedsięwzięciach i programach naukowych (w tym w programie energetyki przyszłości ITER oraz w programie badań nad sposobami walki z zagrożeniem terrorystycznym EURITRACK).

Wczorajsza wizyta otwockich funkcjonariuszy policji, poświęcona była także popularyzacji wiedzy z zakresu problematyki jądrowej, właśnie wśród policjantów, którzy z racji lokalizacji Centrum, pracują i mieszkają w rejonie Instytutu. Za wykład, atmosferę i przebieg wczorajszego spotkania serdecznie dziękujemy.

js ( wykorzystano materiały ze strony CBJ )

Powrót na górę strony