Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Dał się oszukać" - jak uniknąć podobnych sytuacji

Data publikacji 16.10.2012

Wczoraj ofiarą oszustów padł 88- letni mieszkaniec Otwocka. Oszuści, w tym wypadku dwie kobiety weszły do mieszkania pod pretekstem pozostawienia wiadomości dla rzekomej sąsiadki oraz napicia się tylko szklanki wody. Mężczyzna im uwierzył i stracił swoje oszczędności. Otwoccy policjanci apelują do wszystkich starszych ludzi o przezorność i rozwagę, a także o ograniczone zaufanie w przypadku takich próśb w tym tych telefonicznych. O każdym podejrzeniu radzimy informować Policję.

„Na wnuczka, córkę czy też syna” - pod różnymi „legendami” przestępcy próbują oszukiwać starszych ludzi. Ci, którzy ulegną wzruszającej historii i uwierzą w to, że od ich pomocy zależy dalszy los rodziny, muszą liczyć się z finansową stratą.

Wczoraj do 88- letniego mieszkańca Otwocka zapukały dwie kobiety. Poprosiły uprzejmego mężczyznę o możliwość napisania i pozostawienia wiadomości dla rzekomo nie obecnej w domu sąsiadki. Druga z kobiet poprosiła o szklankę wody. Za nim straszy Pan powrócił z kuchni po obu kobietach nie było już śladu. Wraz z ich zniknięciem z mieszkania zginęła szkatułka z oszczędnościami.

W takich podobnych nieprzyjemnych sytuacjach znalazło się ostatnio kilku mieszkańców nie tylko naszego powiatu. Często osoby odebrały najpierw telefony, jak im się początkowo wydawało, od swoich córek, synów czy wnuków, którzy potrzebowali gotówki, aby wyjść z tarapatów finansowych.

Starsze osoby niczego nie podejrzewając, przekazały pieniądze nieznanym im osobom wysłanym przez fałszywe córki. Już samo to, że po pieniądze zgłosiły się obce osoby, powinno wzbudzić podejrzenie. Dzieje się jednak inaczej. Złodzieje wykorzystują ufność i wrażliwość  starszych ludzi. Pozostaje później złość i finansowa strata.

Policjanci chcą przestrzec starszych ludzi, bo to właśni oni są najczęściej w zainteresowaniu oszustów i proszą o nieuleganie złudnym i kłamliwym opowieściom.

Oto kilka rad, jak uniknąć oszustwa „na krewniaka”:
W przypadku nagłej pożyczki, zawsze należy:

1. Poprosić o osobisty kontakt z osobą, podającą się za naszego krewnego,
2. Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
3. Skontaktować się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji, która miała być powodem pożyczki.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że nie jest to członek rodziny tylko oszust lub w chwili, gdy dzwoniąca osoba postępuje w podany powyżej sposób PROSIMY O NATYCHMIASTOWE POWIADOMIENIE POLICJI – pod numerami alarmowymi 997 lub 112, bądź numerem stacjonarnym otwockiej Komendy 022 779 40 91.

js

Powrót na górę strony