Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fajerwerki, a bezpieczeństwo

Data publikacji 29.12.2011

Niewłaściwe obchodzenie się z fajerwerkami, co roku powoduje, często nieodwracalne, skutki nieszczęśliwych wypadków. Tematyka dotycząca wyrobów pirotechnicznych staje się szczególnie ważna i aktualna, w okresie noworocznym, gdy zwiększa się podaż i popyt na różnego rodzaju środki pirotechniczne.

W okresie noworocznym petardy i fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. Nikt już nie wyobraża sobie nocy sylwestrowej bez rozświetlonego kolorowymi rozbłyskami nieba. Należy jednak pamiętać, że w rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci stają się olbrzymim zagrożeniem. Petardy i fajerwerki, to przecież materiały i wyroby pirotechniczne.

Dlatego Policja przypomina, że:

WYROBY PIROTECHNICZNE WYŁĄCZONE SPOD KONCESJONOWANIA MOGĄ BYĆ SPRZEDAWANE WYŁĄCZNIE OSOBOM DOROSŁYM. SPRZEDAŻ TAKICH WYROBÓW OSOBOM NIEPEŁNOLETNIM STANOWI PRZESTĘPSTWO.

Zgodnie z przepisami osoba, która sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania, niepełnoletnim może odpowiadać za to przed sądem, za co grozi jej kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności nawet do lat 2.

Należy pamiętać o tym, że:

• Z ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi - art. 37: Kto sprzedaje wyroby pirotechniczne, wyłączone spod koncesjonowania lub broń, a na posiadanie której nie jest wymagane pozwolenie, osobom niepełnoletnim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Przypomnijmy, że dystrybucja materiałów pirotechnicznych obwarowana jest też innymi przepisami prawa. Działalność gospodarcza w zakresie obrotu materiałami pirotechnicznymi, wyłączonymi spod koncesjonowania, prowadzona bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem.

• Z kodeksu wykroczeń - art. 60, par. 1: Kto prowadzi działalność gospodarczą bez wymaganego zgłoszenia do ewidencji działalności gospodarczej /…/ podlega karze ograniczenia wolności lub grzywny. Obrót wyrobami pirotechnicznymi może być prowadzony wyłącznie w ściśle określonych przepisami warunkach. Prowadzenie obrotu w/w wyrobami wbrew tym warunkom może pociągać za sobą określone sankcje karne.

• Z kodeksu wykroczeń - art. 83, par. 1: Kto nieostrożnie obchodzi się z materiałami wybuchowymi, łatwo zapalnymi lub substancjami promieniotwórczymi albo wykracza przeciwko przepisom o wyrobie, sprzedaży, przechowywaniu, używaniu lub przewożeniu takich materiałów, podlega karze aresztu, grzywny lub karze nagany. W drastycznych przypadkach mogą zostać wyczerpane znamiona przestępstwa sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

• Z kodeksu karnego - art.164 par.1: Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać: pożaru, eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwo palnych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Obrót wyrobami pirotechnicznymi w wyszczególnionych podklasach, bez koncesji stanowi przestępstwo z art. 36 ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym i pozostaje w ewentualnym zbiegu z art. 171 §1 KK.

• Z kodeksu karnego - art. 171 par 1: Kto, bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, wyrabia, przetwarza, gromadzi, posiada, posługuje się lub handluje substancją lub przyrządem wybuchowym, materiałem radioaktywnym, urządzeniem emitującym promienie jonizujące lub innym przedmiotem lub substancją, która może sprowadzić niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób albo mienia w wielkich rozmiarach podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

• Z ustawy o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi art. 36 ustawy ust. 1: Kto wykonuje działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania lub obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją albo wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym bez koncesji lub wbrew warunkom określonym w koncesji, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

Policja ostrzega:

Przede wszystkim dzieci, by nigdy same nie używały petard i fajerwerków. Do dorosłych apelujemy o rozsądek i rozwagę, by podczas używania takich wyrobów zachowali szczególną ostrożność. Nigdy nie należy odpalać petardy po raz drugi, gdy ta na nie detonuje. Nie wolno używać materiałów i wyrobów pirotechnicznych w miejscach ogólnodostępnych, gdzie mogłoby to zagrozić życiu i zdrowiu ludzi bądź spowodować straty materialne.


js/ mat. KWP Wrocław

Powrót na górę strony