Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zwalczanie korupcji

Data publikacji 09.10.2011

Zjawisko korupcji stanowi w odczuciu społecznym poważny problem, nie tylko ugruntowuje szkodliwe przeświadczenie, że wyłącznie dzięki łapówkom można coś załatwić, ale przede wszystkim pogłębia arogancję i poczucie bezkarności przedstawicieli władzy i urzędników, którzy ulegli temu zjawisku. Policja w ramach swoich zadań zajmuje się także zwalczaniem tego zjawiska.

Do przestępstw korupcyjnych zaliczamy:

- sprzedajność albo  łapownictwo bierne art. 228 kk polegające na przyjmowaniu korzyści majątkowej albo osobistej lub jej obietnicy w związku z pełnieniem funkcji publicznej.

- przekupstwo albo łapownictwo czynne art. 229 kk polegające na udzielaniu lub składaniu obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną albo w związku z pełnieniem tej funkcji.

- płatna protekcja art. 230 i 230a kk polegające na powoływaniu się na wpływy w instytucjach lub urzędach i podejmowaniu się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub osobistą albo obietnicę takiej korzyści.

- nadużycie służbowe polega natomiast na niedopełnieniu obowiązków służbowych lub przekroczeniu uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, działającego tym samym na szkodę interesu publicznego lub prywatnego art. 231 § 1 kk.

- korupcja gospodarcza art. 296a kk dotyczy osób, które pełniąc funkcję kierowniczą w jednostce organizacyjnej wykonującej działalność gospodarczą lub pozostając z nią w stosunku pracy, umowy zlecenia lub umowy o dzieło, przyjmuje korzyść majątkową albo obietnicę, w zamian za nadużycie swoich uprawnień lub niedopełnienie powierzonych mu obowiązków mogących wyrządzić tej jednostce szkodę majątkową albo stanowiącą czyn nieuczciwej konkurencji.

- nieuczciwa konkurencja zawarta w art. 3 Ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 roku o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, objawiającej się w szczególności przez: 

- naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa, naśladownictwo produktów, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, nakłanianie do niewykonania umowy lub obowiązków pracowniczych, wprowadzanie w błąd poprzez oznaczenie towarów i usług.

Ustawodawca pozostawia jednak otwartą furtkę dla sprawców tych przestępstw, dając możliwość uniknięcia kary w postaci art. 229 § 6 kk, który brzmi następująco:

- nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w art. 229 § 1-5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista została przyjęta przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa za nim organ ten o nim się dowiedział.

Każda osoba, która wręczyła korzyść majątkową lub osobistą, może korzystając z uprawnień określonych w art. 229 § 6 powiadomić o tym Policję lub Prokuraturę.

W KPP w Otwocku zwalczaniem przestępstw o charakterze korupcyjnym zajmuje się referat d/w z przestępczością gospodarczą, która w każdej chwili czeka na informacje telefoniczne, pisemne lub przekazywane osobiście, a dotyczące wszystkich przestępstw w/w przestępstw. Kontakt telefoniczny z referatem: 22/ 60 41 283 lub 60 41 312

 

js/materiał referatu do walki z przestępczością gospodarczą w KPP Otwocku

Powrót na górę strony