Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śmiertelny wypadek podczas spływu kajakowego

Data publikacji 25.07.2011

Policjanci z Otwocka ustalają okoliczności tragicznego wypadku, który wydarzył się wczoraj podczas spływu kajakowego. Do zdarzenia doszło około godziny 10.00 na rzece Świder w miejscowości Wola Karczewska. Dwóch kajakarzy utonęło, a dwie kobiety zostały przetransportowane do szpitala. Śledczy pod nadzorem prokuratora badają okoliczności zdarzenia.

Wczoraj około godziny 10.00 policjanci z Otwocka zostali powiadomieni o śmiertlenym wypadku, do którego doszło na rzece Świder w miejscowości Wola Karczewska. Na miejsce skierowano policyjne załogi. Powiadomiono prokuratora.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas spływu kajakowego doszło do wypadku. Przepływające przez śluzę w tamie kajaki, wywróciły się, a wszyscy kajakarze natychmiast znaleźli sie w wodzie. w tym miejscu nurt rzeki i powstały za tamą wir jest bardzo silny. Niestety dwóch młodych mężczyzn utonęło, a dwie kobiety trafiły do szpitala. Jedna z nich po podjętej reanimacji została przetransportowana śmigłowcem do jednego z warszawskich szpitali.

Śledczy pod nadzorem prokuratora badają okoliczności zdarzenia.

 

Policjanci ponownie przypominają zasady bezpiecznego korzystania z wypoczynku nad wodą i apelują o rozwagę.

 

Pamiętajmy, żeby korzystać z kąpielisk strzeżonych i w żadnym wypadku nie kąpać się w miejscach zabronionych. Nieświadome kąpiele, nieznana głębokość i zanieczyszczone dno zbiornika często są przyczyną tragedii.
 

Zwracajmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Nie pozostawiajmy ich bez opieki. Dzieci powinny korzystać z zabawek wodnych i przebywać nad wodą tylko w obecności dorosłych.
 

Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu. Alkohol zaburza ocenę własnych możliwości pływackich, skłania do brawury, osłabia organizm, a przede wszystkim za bardzo dodaje odwagi, która zazwyczaj kończy się tragicznie.
 

Nie wchodźmy do wody zaraz po kąpieli słonecznej. Unikniemy w ten sposób wystąpienia szoku termicznego. Nie skaczmy do wody na "główkę", tym bardziej jeśli nie znamy głębokości wody i nie wiemy co leży na dnie. Taki skok może doprowadzić do urazów kręgosłupa i kalectwa.
 

Jeśli korzystamy ze sprzętu wodnego, to upewnijmy się, że jest on sprawny, a przebywające na nim dzieci i osoby, które nie umieją pływać są we właściwy sposób zabezpieczone - mają na sobie specjalne kamizelki. Najczęstszą przyczyną utonięć osób, które korzystają ze sprzętu wodnego jest alkohol i lekceważenie zasad bezpieczeństwa.  

Policjanci apelują o rozwagę. Wielu tragedii można uniknąć, zachowując zdrowy rozsądek i zapewniając odpowiednią opiekę najmłodszym.

 

js  /ego/

Powrót na górę strony