Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga na fałszywych krewnych

Data publikacji 14.07.2010

Przez najbliższe dni otwoccy dzielnicowi pukający do drzwi mieszkań osób starszych będą przestrzegać przed oszustami, którzy usiłują wyłudzać pieniądze, dzwoniąc przez telefon i podając się za członka rodziny. Aby, takich przypadków było jak najmniej, policjanci przygotowali specjalny apel skierowany do mieszkańców naszego powiatu. Radzą, jak uniknąć zagrożeń i nie dać się oszukać.

Mechanizm działania oszustów polega na tym, że dzwonią oni do wytypowanej osoby, najczęściej będącej w starszym wieku i podają się za krewnych potrzebujących natychmiastowej pomocy finansowej. Powodów, jakie podają żądając wielotysięcznej „pomocy” jest wiele. Pożyczkodawcy mają przesłać pieniądze na wskazane konto, lub przekazać je znajomemu fikcyjnego wnuczka.
 
Otwoccy policjanci przypominają, że aby ustrzec się przed oszustami wystarczy zachowanie zwykłych środków ostrożności i bezwzględne przestrzeganie kilku podstawowych zasad:
 - nie należy otwierać drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł. Trzeba spojrzeć przez wizjer i zapytać o powód wizyty, poprosić o okazanie dokumentu. Jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji np. administracji, elektrowni czy gazowni, należy potwierdzić telefonicznie jego dane w miejscu pracy, upewnić się czy był on do nas kierowany. Osoba o uczciwych zamiarach zrozumie ostrożność i nie obrazi się;
- gdy obawiamy się nieznajomego - nie wpuszczamy go, proponujemy mu spotkanie w innym terminie, kiedy będziemy mogli zapewnić sobie towarzystwo zaufanej osoby;
- jeśli podejrzewamy, że mamy do czynienia z oszustem, zaobserwujmy przez okno lub wizjer jak najwięcej szczegółów jego wyglądu, a po rozmowie z nim, przekażmy swoje obawy Policji;
- jeżeli już kogoś wpuścimy do domu, nie zostawiajmy go ani na chwilę samego. Nie przekazujmy akwizytorom, czy inkasentom żadnych pieniędzy i nie podpisujmy z nimi żadnych umów. 
- kiedy dzwoni do nas osoba podająca się za członka rodziny i prosi o pieniądze, sprawdźmy najpierw, czy zadzwonił do nas prawdziwy krewny, oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to osoba, za którą się nasz rozmówca podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy finansowej.
- nie należy rozmówcy udzielać przez telefon żadnych informacji, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mówmy o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.
- pamiętajmy, aby zawsze, kiedy zaistnieje taka sytuacja o swoich podejrzeniach powiadomić Policję, starajmy się zapamiętać, jak najwięcej szczegółów dotyczących rozmowy – ton głosu, sposób mówienia rzekomego członka rodziny,
 - nie należy w obecności przypadkowych osób mówić o swoim majątku, oszczędnościach, terminie i miejscu odbierania emerytury, planach życiowych (wyjazdach, pobycie w szpitalu), nie pokazuj większych sum pieniędzy w portfelu;
- pamiętajmy, aby zachować ostrożność i czujność, warto współpracować z sąsiadami, przestrzegajmy rad dotyczących bezpieczeństwa płynących od innych osób i  Policji.

 
Otwoccy policjanci zwracają się także do członków rodzin osób starszych, aby przekazywali swoim najbliższym ostrzeżenia. Rozmawiajcie, o tym jak działają oszuści. Upewnijcie się, że seniorzy będą wiedzieli, jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich „daleki krewny” lub dawno niewidziany „wnuczek”.
 

aw/kz

Powrót na górę strony