Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konferencja poświęcona profilaktyce uzależnień w gminie Wiązowna

W dniu 20 września 2021 roku w Domu Kultury " Nad Świdrem " w Woli Karczewskiej, odbyła się konferencja poświęcona profilaktyce uzależnień " Stare i Nowe Narkotyki w Domu, Szkole, Gminie - Rozpoznajemy i Reagujemy". Spotkanie zorganizowane zostało przez Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna wraz z Posterunkiem Policji w Wiązownie przy merytorycznym wsparciu Komendy Powiatowej Policji w Otwocku, Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie, Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Centrum Wolontariatu, Centrum Usług Wspólnych Gminy Wiązowna oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wiązownie. Udział w szkoleniu wzięli między innymi przedstawiciele lokalnych władz, prokuratury, służb mundurowych, pedagodzy, nauczyciele i kuratorzy z powiatu otwockiego. Każdy uczestnik otrzymał pakiet materiałów szkoleniowych. Konferencja odbyła się pod patronatem Wójta Gminy Wiązowna.

W zeszły poniedziałek, w Domu Kultury " Nad Świdrem " w Woli Karczewskiej, o godz. 14:00 rozpoczęła się konferencja szkoleniowa z zakresu przeciwdziałania narkomanii oraz problematyki uzależnień i współuzależnienia w powiecie otwockim. Organizatorem konferencji było Centrum Usług Społecznych Gminy Wiązowna wraz z Posterunkiem Policji w Wiązownie. Na szkolenie zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych władz, Prokurator Rejonowy w Otwocku, dyrektorzy i pedagodzy placówek oświatowych, kuratorzy, przedstawiciele służb mundurowych oraz mieszkańcy powiatu otwockiego. Każdy uczestnik otrzymał pakiet materiałów szkoleniowych.

Podczas konferencji zostały poruszone między innymi tematy, jak:

- "Świat oczami młodych" - impresja w wykonaniu Centrum Wolontariatu;

- "Historia nowych narkotyków" –  wykład Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Otwocku Pani Agaty Wolskiej, w którym omówiła dynamikę w zakresie modyfikacji chemicznych nowych substancji psychoaktywnych;

- "Nowe substancje psychoaktywne, czyli mózg pod wpływem" - zagadnienia związane z nowymi substancjami psychoaktywnymi, mechanizmami ich działania oraz istotne zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży zreferował kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie Radosław Gruss. W swoim wykładzie przedstawił najbardziej powszechne „nowe narkotyki” oraz skutki jakie niesie za sobą ich zażywanie;

- "Zorganizowane grupy przestępcze - przestępczość narkotykowa" - konsekwencje prawne zażywania substancji psychoaktywnych oraz największe akcje policji w zakresie zwalczania narkotyków nie tylko na terenie powiatu otwockiego, ale również i całej Polski omówił Komendant Powiatowy Policji w Otwocku mł. insp. Przemysław Dębiński. Uwagę uczestników przyciągnął kierownik Posterunku Policji w Wiązownie mł. asp. Bartosz Zdanowski omawiając ciekawe przykłady ze swojego zawodowego doświadczenia, dotyczące przestępczości narkotykowej w środowisku nieletnich. Tą część konferencji podsumowała policjantka zajmująca się działalnością profilaktyczną st. asp. Karolina Pardej, która zwróciła uwagę na odpowiedzialność prawną nieletnich oraz możliwe przyczyny zażywania substancji psychotropowych przez młodzież i reakcję rodziców lub ich niewiedzę. Przypomniała również, jak należy właściwie postępować w przypadku znalezienia podejrzanej nam substancji.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń oraz zacieśnianie współpracy na rzecz rozwoju profilaktyki w powiecie otwockim. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać prelekcji i poznać metody pracy z młodzieżą oraz uświadomili sobie, że dostęp do substancji psychoaktywnych jest coraz bardziej powszechny, daltego bardzo ważna jest edukacja dzieci i młodzieży przed negatywnymi skutkami ich zażywania.

mł. asp. Paulina Harabin

  • Na zdjęciu widać mężczyznę, który podpisuje przy biurku dokument. Obok stoją kobiety.
    Konferencja poświęcona profilaktyce uzależnień
Powrót na górę strony