Aktualności

„Majówka” na drogach powiatu otwockiego - 10 nietrzeźwych, 3 na zakazie

Data publikacji 04.05.2021

Weekend majowy był czasem wzmożonej pracy dla policjantów z wydziału ruchu drogowego. Na ulicach powiatu było więcej patroli, kontroli prędkości, trzeźwości, a także stanu technicznego pojazdów. Niestety nie wszyscy kierowcy wzięli pod uwagę apele o rozważna i bezpieczną jazdę. Funkcjonariusze podczas intensywnych działań ujawnili aż dziesięciu nietrzeźwych kierujących, w tym jednego pod wpływem narkotyków oraz trzech lekceważących sądowe zakazy.

Tegoroczna aura podczas „majówki” sprzyjała kierowcom. Policjanci z wydziału ruchu drogowego przeprowadzili działania „Bezpieczny majowy weekend”, których celem był nadzór nad bezpieczeństwem i płynnością w ruchu drogowym.

Podczas tego długiego weekendu majowego mundurowi monitorowali ruch na drogach powiatu otwockiego, zwracając szczególną uwagę na zachowania kierowców zagrażające bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego. W trakcie przeprowadzonych licznych kontroli ujawnili aż dziewięciu kierujących, którzy zdecydowali się prowadzić pojazd w stanie nietrzeźwości, jednego, który kierował pod wpływem narkotyków oraz trzech lekceważących sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Mimo wielu policyjnych apeli do kierowców, funkcjonariusze nadal zatrzymują nietrzeźwych kierowców, którzy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Tylko w ciągu trzech dni policjanci zatrzymali aż dziewięciu pijanych, głównie to kierujący samochodami osobowymi. Rekordzistą okazał się mężczyzna, który zdecydował się prowadzić swój pojazd mając blisko trzy promile alkoholu w organizmie. Ponadto jeden z nich nie tylko prowadził samochód w stanie nietrzeźwości, ale również zlekceważył sądowy zakaz. Mundurowi w ramach pełnionych służb zatrzymali także kierowcę volkswagena, który prowadził swój pojazd będąc pod wpływem narkotyków. Dodatkowo przy dwóch pasażerach samochodu funkcjonariusze znaleźli marihuanę. Cała trójka została zatrzymana i trafiła do cel na komendzie. Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu (...) prowadzenia pojazdów, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5. Tak brzmi art. 244 kodeksu karnego, do którego nie dostosowało się trzech mieszkańców Otwocka. Cała trójka zlekceważyła aktualne zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych wydane przez Sąd Rejonowy w Otwocku i zdecydowała się kierować samochodami. Policyjna kontrola uniemożliwiła im jednak dalszą jazdę.

Teraz skrajnie nieodpowiedzialni kierowcy za swoje czyny odpowiedzą przed Sądem.

Policjanci jeszcze raz apelują o trzeźwą i rozważną jazdę. Pamiętajmy, że pijani, pod wpływem narkotyków i bez uprawnień kierowcy to potencjalni sprawcy tragicznych zdarzeń na drogach. Przypominamy, że jest niezwykle cienka granica pomiędzy kolizją a wypadkiem, osobą ranną a zabitą. Razem dbajmy o bezpieczeństwo na drogach.

 

sierż. sztab. Paulina Harabin