Dwóch 14-latków okradło seniorkę na 30 000 złotych - Aktualności - KPP w Otwocku

Aktualności

Dwóch 14-latków okradło seniorkę na 30 000 złotych

Dwóch nieletnich podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej metodą na „policjanta” i „prokuratora” wpadło w ręce otwockich kryminalnych. Działania grupy miały miejsce na terenie województwa mazowieckiego. Przy jednym z zatrzymanych funkcjonariusze zabezpieczyli 30 000 złotych w gotówce oraz narkotyki. Sąd umieścił obu 14-latków w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.

Funkcjonariusze z wydziału kryminalnego otwockiej komendy wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji rozpracowali grupę zajmującą się przestępstwami na tzw. „policjanta” i „prokuratora”. W miniony czwartek kryminalni przeprowadzili działania na terenie powiatu otwockiego, gdzie w ostatnim czasie, jak wynikało z ustaleń, dochodziło do prób wyłudzenia gotówki od seniorów. W trakcie prowadzonych czynności, uwagę funkcjonariuszy przykuło dwóch młodych mężczyzn, których zachowanie wzbudzało pewne podejrzenia. W pewnym momencie jeden z młodych mężczyzn, po rozmowie telefonicznej, podszedł pod furtkę ogrodzenia jednej z posesji, gdzie starsza kobieta przekazała mu reklamówkę, po czym schował ją pod kurtkę i obaj szybko oddalali się z miejsca.

Wówczas policjanci niezwłocznie podjęli czynności. W trakcie legitymowania obaj 14-latkowie byli mocno zdenerwowani. Przyczyna ich nerwowego zachowania wyjaśniła się, kiedy funkcjonariusze znaleźli przy jednym z nich gotówkę w kwocie 30 000 złotych oraz susz roślinny o zapachu charakterystycznym dla marihuany. Nieletni nie potrafił wytłumaczyć funkcjonariuszom skąd posiada ujawnione przy nim rzeczy.

Kryminalni zatrzymali obu 14-latków i przewieźli do komendy. Wstępne badania zabezpieczonej substancji wykazały, że susz roślinny to marihuana.

Z relacji okradzionej seniorki wynikało, że zadzwoniła do niej kobieta, która przedstawiła się jako policjantka i poinformowała ją, że jej oszczędności w banku są zagrożone i musi je jak najszybciej wypłacić. Następnie kobieta poleciła pokrzywdzonej, aby wypłacone pieniądze przekazała młodemu mężczyźnie, który niebawem przyjdzie pod jej posesję. Seniorka dała się nabrać i przekazała pieniądze w kwocie 30 000 złotych nieznajomemu.

Ponadto śledczy ustalili, że nieletni mieli związek także z innymi podobnymi przestępstwami nie tylko na terenie województwa mazowieckiego, ale również na terenie całego kraju.

Zebrany dotychczas materiał dowodowy uprawdopodobnił, iż jeden z 14-latków dopuścił się trzech czynów karalnych dotyczących udziału z zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu doprowadzenie osób do niekorzystnego rozporządzania swoim mieniem oraz wprowadzania w błąd, co do swojej tożsamości. Drugi zaś dopuścił się pięciu czynów karalnych, tych samych co rówieśnik oraz także dotyczących posiadania i udzielania środków odurzających.

Decyzją sądu obaj 14-latkowie zastali umieszczeni w młodzieżowym ośrodku wychowawczym.Sprawa ma charakter rozwojowy, a prowadzący policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

 

sierż. sztab. Paulina Harabin

 

 

 • Na zdjęciu widać siedzącego na krześle, odwróconego tyłem mężczyznę. Obok niego, po lewej stronie stoi nieumundurowany policjant.
  Policjant z zatrzymanym
 • Na zdjęciu widać po prawej nieumundurowanego policjanta, który po lewej trzyma mężczyznę. Obaj stoją przodem do zdjęcia.
  Policjant z zatrzymanym
 • Na zdjęciu widać dwóch nieumundurowanych policjantów, którzy pomiędzy sobą prowadzą mężczyznę. Wszyscy są odwróceni tyłem do zdjęcia. Mężczyzna ma założone na ręce kajdanki.
  Policjanci z zatrzymanym
 • Na zdjęciu widać nieumundurowanego policjanta, obok niego stoi mężczyzna z założonymi kajdankami. Obaj są zwróceni bokiem do zdjęcia.
  Policjant z zatrzymanym
 • Na zdjęciu widać leżące na blacie biurka trzy pliki banknotów o nominale 100 złotych.
  Zabezpieczona gotówka
 • Na zdjęciu widać nieumundurowanego policjanta, który prowadzi mężczyznę, znajdują się przed drzwiami wejściowymi budynku.
  Policjant z zatrzymanym

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.57 MB)